27 lipca, 2024
Felietony

Czy apostazja to już trend?

Czym jest apostazja

Apostazja polega na formalnym porzuceniu wiary, oraz wystąpieniu z kościoła katolickiego. Termin ten zapożycza się także w odniesieniu do innych religii. 

Akt ten nasila się szczególnie wśród młodych ludzi. Kościół w ostatnich latach niestety stracił w oczach wielu osób. 

Jednak, aby zrozumieć cały dramatyzm Chrześcijaństwa należy cofnąć się nie tylko kilka/kilkanaście lat wstecz – w związku z aferą pedofilską. Należy przenieść się setki lat do tyłu. Wówczas w imię Chrystusa przelało się więcej krwi, niż obecnie przez skrajny Islam. Krucjaty odcisnęły krwawe piętno w historii tej religii. 
Za krucjatę przeciwko muzułmanom oficjalnie przeprosił papież Jan Pawel II. Jednak krucjaty dotyczyły wielu grup, w tym pogan. Oczywiście należy także wspomnieć, że Chrześcijanie w dziejach historii również byli, i są prześladowani w różnych zakątkach świata. 

Obecne realia 

Teraz Kościół mierzy się z ogromną hańbą – mowa o pedofili, i jej ukrywaniu. W tej kwestii przestał być to błąd człowieka, a stał się karygodną nieprawidłowością całej instytucji, co zdaje się być już niewybaczalne. Ta plama na wizerunku Kościoła pozostanie już na zawsze. Jak już wspominaliśmy w artykule „Aborcja dzieli Polaków” Kościoł także w kwestii obrony życia przestał być wiarygodny. Instytucja ta broni życia dzieci, z drugiej strony wyrządzając im krzywdę.

Powody apostazji


Akt, który dotyczy opuszczenia wspólnoty Kościoła musi zostać uzasadniony. 
Apostaci w ostatnich latach decydują się na wystąpienie z Kościoła głównie z powodu jego nadużyć, oraz agresywnej polityki Kościoła wobec kobiet. W uzasadnieniu swojej decyzji 
pojawiały się także mocniejsze argumentacje – 

„Brzydzę się zdemoralizowaniem Kościoła i pełnym złej woli zachowaniem jego przedstawicieli”.

„W mojej subiektywnej ocenie KK daleko odszedł od nauczania Jezusa i stał się organizacją o znamionach przestępczych”. 

Wiele osób uważa także, że Kościół skłóca i dzieli społeczeństwo. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na akt apostazji. Dalszy brak zmiany kursu w działalności Kościoła raczej nie zmieni tej tendencji, więc śmiało można nazwać akty apostazji nowym trendem. 

Autor: Daria Przystał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *