27 lipca, 2024
Gospodarka

Blik pojawi się w Europie

blik za granicą

Polski innowacyjny system płatności mobilnych, BLIK, szybko zdobywa międzynarodowe uznanie jako jedno z najbardziej przełomowych rozwiązań na świecie. Już wkrótce możliwe będzie korzystanie z tego rewolucyjnego wynalazku poza granicami Polski. Pierwszym celem ekspansji jest drugi co do wielkości rynek w Europie Środkowej – Rumunia.

Wiceprezes BLIK-a, Monika Król w wywiadzie dla PAP, podkreśliła, że priorytetem jest uruchomienie płatności na Słowacji i w Rumunii. Potwierdzono także, że na Słowacji odbyła się już pierwsza pokazowa transakcja, natomiast w Rumunii oczekuje się na decyzję regulatora.

BLIK to obecnie powszechny standard płatności mobilnych, rozwijany przez spółkę Polski Standard Płatności. Udziałowcami spółki PSP są: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Mastercard.

Plany rozwoju BLIKA skoncentrowane są na całej strefie euro, zwracamy szczególną uwagę na takie rynki jak Włochy, Hiszpania, Francja i Niemcy, gdzie widzimy znaczny potencjał dla rozwoju naszych płatności w kanale e-commerce (handel elektroniczny – PAP) – zaznaczyła Król.

Blik dla strefy euro

Jak podkreśla Wiceprezes:

Naszą siłą jest atrakcyjność BLIKA, wynikająca z kompleksowej oferty. Nie ogranicza się ona tylko do kanału e-commerce. Obejmuje też m.in. takie funkcje jak płatności POS (Point-of-Sale – punkt sprzedaży/kasa fiskalna – PAP) czy przelewy na numer telefonu.

Jeśli nie będziemy nawet głównym graczem, to rynek europejski jest tak duży, że wierzymy w to, że jest dla nas miejsce – dodaje Monika Król. Dowiadujemy się również, że BLIK pracuje w tej chwili nad projektem, który aktualnie nazywany jest BLIK Euro.

Deklasacja konkurencji

Trwają prace nad opracowaniem prawnym, koncepcyjnym i technologicznym nowego rozwiązania, który wszedł na rynek europejski. Po ich zakończeniu i gotowości poszczególnych narzędzi BLIK będzie ubiegał się o zatwierdzenie od odpowiednich organów nadzoru. Następnie zaproponuje swój produkt bankom w Europie. Jest to długa droga. Prace te mogą potrwać co najmniej rok.

Król zaznaczyła, że docelowo, według planów, będą działały dwa lub trzy systemy obsługujące płatności w Europie. Przypuszcza się, że BLIK może być jednym z nich.

Prowadzono także rozmowy na temat rynków pozaeuropejskich. Jednak zdecydowano się skupić na Europie, choć być może w przyszłości będą toczone rozmowy na temat innych rynków.

Autor: Martyna Juruś

Fot. Cavna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *