Życie trudne, ale ciekawe

Życie trudne, ale ciekawe, jakie to życie? Z pewnością osadzone w odpowiedzialności, wobec siebie, ludzi, świata i Boga. Także wobec własnego sumienia, człowieczeństwa.

Życie ciekawe jest otwarte na doświadczenia, bo ceniące siebie.

Upomnienie się o starość

Największa szkoła to mury naszego życia, siebie. W nas rozgrywa się wiele dyskusji o wszystkim. Musimy sami przekonać się, że każdy okres życia ma sens, umieranie jest bardzo wartościowe i nie sposób go przegapić. Skupmy się na życiu w każdej postaci. Starość może być dobra. Często bywa długa. Może być czasem aktywnym. Piszę o niej, bo jest niedoceniana, a niesie mądrość, głębię, dojrzałość, ostrzejsze spojrzenie, a więc możliwość głębszego doświadczania siebie i życia. To przejściowe, że wątpimy w starość, nie dostrzegamy jej siły, uroku, możliwości, ani potencjału czy dziedzictwa.

Życie każdemu drogie

Życie jest zawsze w cenie, każdemu jest drogie, jak zaznacza Halina Birenbaum, która doświadczyła okrucieństwa Auschwitz i innych obozów koncentracyjnych. Życie jest zawsze każdemu drogie, jest wartością w każdej odsłonie, choć może trudno nam to dostrzec, przyjąć do wiadomości.

Każde życie zasługuje na szacunek, uznanie, kochanie. I drzewo, i ptak mają sens. Ma sens każde nasze ograniczenie i trud. Ono nie znosi jednorodności. Dlatego jest tak cenne, niewypowiedziane.

Katarzyna Lisowska

Fot: https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/ludzie/277988-osoba-siedz%C4%85ca-na-szczycie-szarej-ska%C5%82y-z-widokiem-na-g%C3%B3ry#3×2

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *