Zwolnienia w branży handlowej. Znikają kolejne oddziały E-Leclerc

Szykują się kolejne zmiany. Tym razem jednak dotyczą one branży handlowej, a konkretnie sklepów sieci E.Leclerc. Czy sieć zniknie z mapy polskich marketów handlowych?

Polski rynek ubożeje o kolejne oddziały sklepów sieci E.Leclerc. W 2021 roku został zamknięty kielecki oddział sieci E.Leclerc. Wówczas zaczęło dochodzić do pierwszych zwolnień. Kolejno zamykały się również oddziały w Kaliszu, a także w Nowym Sączu Stalowej Woli oraz Śremie.

E.Leclerc jest francuską siecią hipermarketów i supermarketów. Nazwa wywodzi się od francuskiego założyciela sieci, Édouarda Leclerc’a.

Pierwszy dyskont został utworzony w 1949 roku we francuskiej miejscowości Landerneau. Kolejne otwarcie miało miejsce kilka lat później w Paryżu. Natomiast w 1964 roku powstał pierwszy hipermarket. W 1979 roku firma objęła swoim patronatem także stacje paliw.

E.Leclerc znika z polskiego rynku

Szykują się kolejne zwolnienia. Podjęto bowiem decyzję o zamknięciu aż 4 oddziałów sklepów sieci E.Leclerc. Jeszcze w tym roku w maju doszło do zamknięcia filii w miejscowościach Kędzierzyn-Koźle oraz Malbork. Kolejne zamknięcia mają się odbyć w miastach Poznań i Konin.

Według branżowych mediów, negatywny wpływ mają tu zakaz handlu niedzielnego, a także podwyżka kosztów paliwa i energii. Barierą są tu również dobrze rozwijające się mniejsze formy handlu detalicznego.

Nieoficjalnie wiadomo jednak, że właściciele francuskiej sieci nie zamierzają się poddawać i likwidować polskich zakładów.

Zmiany w sieci E.Leclerc

Właściciele sklepów sieci E.Leclerc zaprzeczają pomówieniom o rzekomym opuszczeniu rynku w naszym kraju. Wręcz przeciwnie, zapowiedzieli dalszy rozwój.

Z relacji portalu wiadomoscihandlowe.pl wynika, że nowa polityka ma opierać się na formacie supermarketu. Ma on stanowić formę odpowiedzi na wyzwania zarówno rynku detalicznego jak i konsumentów. Początkowe zmiany zostały zaplanowane jedynie w części sklepów. Jednak w przyszłości objęte nimi zostaną także nowe oddziały.

Liczba hipermarketów w poszczególnych krajach

Spółka rozrosła się po całym świecie. W wielu krajach ma liczne oddziały:

  • Słowienia: 2
  • Hiszpania: 18
  • Portugalia: 20
  • Polska: 46
  • Francja: 515.

Przyczyna decyzji o zamknięciu sklepów E.Leclerc

Okazuje się, że problem leżał nie tylko w kwestiach ekonomicznych. Jeśli chodzi o Malbork, przyczyną był brak miejsc do parkowania.

Anna Marciszewicz

Fot. OleksSH / East News

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *