Zorza polarna niebawem ponownie pojawi się na niebie

Świat bogaty jest w wiele różnych ciekawych zjawisk. Jedne widoczne są gołym okiem, a do zaobserwowania innych potrzebne są specjalne urządzenia. Jednym z takich wyjątkowych zjawisk jest zorza polarna. Gdzie i kiedy możemy zobaczyć to niezwykłe zjawisko magnetyczne? Sprawdźcie.

Z relacji członków Sieci Obserwatorów Burz wynika, że w ostatnich dniach doszło do uwolnienia 7 koronalnych wyrzutów masy. Okazuje się, że były one skierowane w stronę naszej planety. To oznacza, że w najbliższych dniach znów będziemy mogli wypatrywać zorzy polarnej. Szczególnie widoczna będzie ona w miejscach o średniej szerokości geograficznej.

Czym jest zorza polarna?

Zorza polarna to rodzaj zjawiska magnetycznego świetlne, którego charakterystyczną cechą jest silne pole magnetyczne.

Zorza najczęściej występuje na wysokich szerokościach geograficznych za kołami podbiegunowymi. Obserwowana jest zazwyczaj w okolicy biegunów magnetycznych planety, w górnej atmosferze.

Kiedy możemy ujrzeć zorzę polarną?

Aby móc zaobserwować zorzę polarną kierunek położenia pola magnetycznego powinien być ujemny. Kolejnym bardzo ważnym warunkiem są odpowiednie warunki pogodowe, czyli:

  • brak chmur
  • ciemno

Zdarza się jednak, że zorza polarna przebije nawet światło księżyca.

Kiedy zobaczymy zorzę polarną?

W najbliższym czasie zjawisko zorzy polarnej będziemy mogli zauważyć już tej nocy, czyli z 10 na 11 maja. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że to nie ostatni raz. Możliwe, że kolejna zorza polarna pojawi się także podczas kolejnych nocy, czyli z 11 na 12 i z 12 na 13 maja.

Warto więc w najbliższych dniach wybrać się wieczorową porą na rodzinny lub samotny spacer w miejsce odpowiednio oddalone od miasta i skierowane na północ.

Możliwe zakłócenia spowodowane pojawieniem się zorzy polarnej

Alerty zorzowe informują o możliwych zakłóceniach radiowych, sygnału GPS. Niewykluczone, że pojawią się nawet awarie elektryczne.

Zdaniem specjalistów z Sieci Obserwatorów Burz istnieje niewielka szansa na pojawienie się tych problemów, gdyż według obecnych prognoz szanse na pojawienie się zorzy są niewielkie.

Anna Marciszewicz

Fot. https://www.eska.pl/lublin/warto-patrzec-w-gore-w-najblizszych-dniach-jest-duza-szansa-na-zorze-polarne-w-polsce-aa-o7jM-cVj6-qKzT.html

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *