Złote Globy 2024 rozdane. Pełna lista zwycięzców

złote globy 2024
\"\"

Noc z 7 na 8 stycznia czasu polskiego, jak co roku, była wyjątkowa. W Beverly Hills w USA w trakcie 81. ceremonii wręczenia Złotych Globów za ubiegły rok, przyznano wyróżnienia i rozdano statuetki, a cały filmowy (i nie tylko) świat wstrzymał oddech. Największym zwycięzcą okazał się Oppenheimer reżyserii Christophera Nolana, który zdobył nagrodę aż w 5 kategoriach. Pełną listę zwycięzców przedstawiamy poniżej.

Złote Globy 2024. Oppenheimer niekwestionowanym zwycięzcą

Złote Globy 2024 to bez wątpienia miejsce triumfu najnowszego filmu Christophera Nolana. Historia amerykańskiego naukowca, J. Roberta Oppenheimera i jego udziału w powstaniu bomby atomowej, zdobyła aż 5 nagród. Film zajął podium w takich kategoriach, jak: najlepszy dramat, najlepszy aktor w dramacie, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy reżyser. Zwycięzcami w nich byli kolejno: Cillian Murphy (aktor), Robert Downey Jr (drugoplanowy), Christopher Nolan i Ludwig Göransson. Produkcja otrzymała także nominację w trzech innych kategoriach: najlepsze osiągnięcie kinowe i finansowe, najlepsza aktorka drugoplanowa – Emily Blunt, najlepszy scenariusz – Christopher Nolan.

W tej kategorii o zwycięstwo walczyły jeszcze filmy: Anatomia upadku, Czas krwawego księżyca, Poprzednie życie, Maestro i Strefa interesów. Oprócz Złotych Globów, Oppenheimer ma szansę również w innych konkursach takich jak: Saturn, Critic’s Choice, Satelity, AACTA – nagrody międzynarodowe, Grammy, Amerykańska Gildia Kostiumologów i Amerykańska Gildia Charakteryzatorów, a także liczne Stowarzyszenie Krytyków Filmowych. Łącznie spośród 83 nominacji, uzyskał ¼ z nich. Rok dopiero się rozpoczął, więc z czasem okaże się, czy ostateczny wynik jego nagród się powiększy.

Pozostałe nagrody

W kategorii najlepsza komedia lub musical zwyciężyły Biedne istoty. Jest to opowieść o młodej, martwej kobiecie przywróconej do życia przez ekscentrycznego naukowca. Tytuł najlepszego osiągnięcia kinowego i finansowego otrzymał Barbie. Produkcja to historia tytułowej Barbie, która przeżywa kryzys egzystencjalny. Propozycja zdeklasowała pozostałych nominowanych.

Tytuł najlepszego filmu animowanego otrzymało japońskie anime Chłopiec i czapla. Jego fabuła opiera się na historii chłopca imieniem Mahito, który z tęsknoty za zmarłą matką, wyrusza na poszukiwanie tajemniczego miejsca. Mieszkają tam żywi i martwi, śmierć kończy pewien rozdział, a życie rozpoczyna nowy początek.

Anatomia upadku uzyskała podium za najlepszy film nieanglojęzyczny i najlepszy scenariusz. Najlepszą piosenką filmową został utwór Billie Eilish What Was I Made For. Statuetkę za najlepszy serial dramatyczny otrzymała Sukcesja. Jego bohaterami są członkowie rodziny Roy walczący między sobą o wpływy i władzę.

W kategorii najlepszy serial komediowy lub musical podium uzyskał The Bear. Opowiada on o losach Carmy’ego, młodego szefa kuchni, który wraca do Chicago i przejmuje rodzinny biznes – bar z kanapkami. Rozpoczyna pracę z ekipą, która choć na początku nieco nieokrzesana, ostatecznie okazuje się jego nową rodziną z wyboru.

Zwycięzcą w kategorii najlepszy serial limitowany, serial antologia lub film telewizyjny został Beef. Opowiada on o incydencie przemocy drogowej między sfrustrowanym pracownikiem fizycznym i niespełnioną bizneswoman. Wywołuje on konflikt i stopniowo wyciąga z nich to, co najgorsze. Najlepszym telewizyjnym występem stand up okazała się kreacja Ricky’ego Gervaisa w programie Ricky Gervaisa: Armageddon.

Aktorskie podium

Najwięcej kategorii na gali Złote Globy 2024 przyznawało nagrody aktorom i aktorkom. Najlepszym aktorem musicalowym został Paul Giamatti za rolę Paula Hunhama w Przesileniu zimowym. Miano najlepszej aktorki w dramacie trafiło do Lily Gladstone jako Mollie Burkhart w Czasie krwawego księżyca. Tytuł najlepszej aktorki w filmie komediowym lub musicalu przyznano Emmie Stone za jej kreację Belle Baxter w Biednych istotach.

Statuetki w kategoriach najlepszego aktora drugoplanowego i aktorki drugoplanowej trafiły do Roberta Downey Jr’a i Da’Vine Joy Randolph. Robert za wcielenie się w Lewisa Straussa w Oppenheimerze i Da’Vine za Mary w Przesileniu zimowym.

Najlepszymi aktorami w serialu dramatycznym wybrano część ekipy z Sukcesji. Zwycięstwo należy do Sarah Snook za rolę Siobhan “Shiv” Roy i Kierana Culkina za kreację Romana Roy’a.

Najlepszą aktorką i aktorem musicalu okrzyknięto członków obsady musicalu The Bear. Jeremy\’ego Allena White\’a za tytułową rolę Carmy\’ego i Ayo Edebiri w kreacji Sydney Adamu.

Zwycięzcami w kategorii najlepszy aktor w serialu limitowanym, serialu antologii lub filmie telewizyjnym zostali aktorzy z serialu Awantura. Są to Steven Yeun występujący w roli Danny’ego Cho, i Ali Wong wcielająca się w Amy Lau.

Rozbieżności nastąpiły w duecie najlepszych aktorów drugoplanowych w telewizji. Statuetki w tych kategoriach trafiły do Elizabeth Debicki za rolę księżnej Diany w serialu The Crown w roli aktorki. Aktorem został zaś Matthew MacFayden za wcielenie się w Toma Wambsgansa w Sukcesji.

Autorka: Sylwia Zaroślińska

Fot. MARIO ANZUONI / REUTERS

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *