Złodzieje prądu. Co zużywa najwięcej energii?

Dawniej, kiedy nie było urządzeń elektrycznych, wiele czynności wykonywało się ręcznie, np. prało się w miskach. Dziś mając do dyspozycji tak szeroką gamę sprzętów RTV i AGD wprost nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Jednak korzystanie z nich wiąże się ze zużyciem energii elektrycznej.

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez zmywarki, pralki, czy suszarki. Niestety, te sprzęty działają jedynie wtedy, gdy są podłączone do prądu, co wiąże się ze zużyciem energii elektrycznej a co za tym idzie często wcale niemałymi kosztami. Jakby tego było mało, prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin zapowiedział kolejny wzrost cen.

Co zużywa najwięcej prądu – 3 największych złodziei energii elektrycznej

Wśród sprzętów gospodarstwa domowego najwięcej energii zużywają takie sprzęty jak:

  • płyta indukcyjna – zużycie energii wynosi aż 748,25kWh rocznie
  • piekarnik elektryczny zużywa 496,4 kWh energii
  • lodówka – 270 kWh

Innymi sprzętami, które również zużywają niemałą ilość energii są: czajnik elektryczny, zmywarka, komputer stacjonarny, odkurzacz, pralka, laptop, telewizor oraz żelazko.

Włączenie trybu uśpienia nie pomaga

Każdy z nas ma w swoim gospodarstwie domowym sprzęty, których nie wyłącza od prądu, mimo że wcale z nich nie korzysta myśląc, że wówczas takie urządzenie to nie zużywa energii. Nic bardziej mylnego. Weźmy na przykład laptop. Nawet jeśli w danej chwili z niego nie korzystamy, a komputer jest w stanie uśpienia, to i tak nadal pobiera energię z gniazdka. Tak samo jest chociażby z telewizorem, czy kuchenką.

Co z ładowarkami na stałe podłączonymi do kontaktu?

Często w wielu domach zdarza się, że ładowarka do telefonu jest na stałe podpięta do listwy. Warto jednak pamiętać, by odłączać je, jeśli z nich nie korzystamy. Pozwoli nam to zaoszczędzić pieniądze, a ponadto zapobiec zanieczyszczeniu środowiska.

Zbyt duże zużycie energii elektrycznej powoduje zanieczyszczanie środowiska. Nasze postępowanie zgodnie z zasadami ekologii ma zbawienny wpływ nie tylko na nas samych, ale także na naszą planetę. Warto o tym pamiętać. Odłączajmy od prądu sprzęty, z których nie korzystamy.

Anna Marciszewicz

Fot: Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *