Wysoka kara za rozpalenie ogniska na podwórku

Przyjemnie jest spędzać letnie lub zimowe wieczory przy blasku ogniska ze znajomymi lub rodziną, zajadać się kiełbaskami popijając je np. grzanym winem i śpiewając znane wszystkim pieśni. Warto jednak przedtem upewnić się, czy wybrane miejsce jest odpowiednie do tego typu spotkań.  Do tego warto zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa dotyczącymi rozpalania ognisk.

Pogawędki przy ognisku z dodatkiem pieczonych kiełbasek, grzanego wina, śpiewy to wspaniały sposób na spędzenie wolnego wieczoru z rodziną lub ze znajomymi. Warto jednak zapoznać się z zasadami prawa przeciwpożarowego, które dokładnie wskazuje miejsca niewskazane do tego typu rozrywek.

Ponadto zagadnienia dotyczące rozpalania ognia mogą wynikać z wewnętrznych ustaleń spisanych np. w formie regulaminu sporządzonego przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkańców osiedla. Często znajduje się w nim informacja o całkowitym zakazie rozpalania ognisk. Wówczas do dyspozycji zostaje jedynie grill.

Kara w postaci mandatu

Według przepisów przeciwpożarowych ognisko można rozpalić w odległości minimum 4 metrów od granicy kolejnej działki. Za niezastosowanie się do tej zasady grozi bardzo wysoka kara pieniężna w wysokości 500 zł w przypadku rozpalenia ognia na działce, w lasach lub na łąkach – 1000 zł. Z kolei za niszczenie traw oraz liści poprzez ich bezprawne wypalanie grozi kara 5000 zł.

Wybierając miejsce na rozpalenie ogniska warto też zwrócić uwagę, czy w pobliżu nie ma żadnych drzew, albo składowisk drewna. Najlepszym punktem może więc być środek podwórka.

Natomiast, w przypadku zwykłego pola minimalna odległość, jaką należy zachować to 10 metrów od miejsc wzrostu płodów rolnych, a 100 metrów od granicy lasu.

Niewłaściwe miejsce to nie jedyny powód kary

Wybór odpowiedniego miejsca i zachowanie wskazanej odległości to nie wszystko. Ważną kwestią jest również, co wrzuca się do ognia. Otóż, ogniska nie wolno „karmić” liśćmi, gałęziami, ani nawet makulaturą. Nie wolno używać do wygaszenia ognia także śmieci, ani żadnych innych odpadów, czy drewna z lasu.

Jak bezpiecznie gasić ogień?

Kończąc „posiadówkę” przy ognisku należy pamiętać o ugaszeniu jego resztek. Nigdy, pod żadnym pozorem nie należy zostawiać ognia bez kontroli. Zatem, jak prawidłowo ugasić ogień z ogniska?

Po pierwsze, należy odgarnąć pozostałości drewna i mocno zalać je wodą. Można także (po sprawdzeniu, że ogień został ugaszony) porozrzucać kamienie, rozproszyć po ziemi resztki ogniska i zasypać ściółką.

Jeśli natomiast chodzi o ogniska w dole lub w wyznaczonym do tego miejscu wystarczy:

wyrównać dołek z resztą otoczenia, zalać ogień wodą i przysypać piaskiem lub ziemią. Dołek z kolei warto przykryć ściółką.

Anna Marciszewicz

Fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *