Wybuch rakiety w Przewodowie – prokuratura zawiesza śledztwo

rakieta w przewodowie

Prokuratura Krajowa postanowiła zawiesić śledztwo w sprawie tragedii w Przewodowie. W wyniku eksplozji rakiety zginęło tam dwóch mężczyzn

Co stało się w Przewodowie?

15 listopada 2022 r. Rosja prowadziła zmasowany atak rakietowy na terytorium Ukrainy. Około godz. 15:40 jedna z raket spadła na terytorium Polski. Uderzyła w suszarnię zboża znajdującą się na terenie dawnego Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Przewodowie gm. Dołhobyczów. W wyniku eksplozji śmierć poniosło dwóch polskich obywateli: Bogdan C. i Bogusław W.

Reakcja władz ukraińskich

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski powiedział, opierając się na ukraińskich raportach złożonych mu przez wojskowych, iż nie ma wątpliwości, że na Przewodów spadła rakieta rosyjska. Dodał też, że Ukraina dołoży wszelkich starań, by ustalić wszystkie szczegóły dotyczące tego zdarzenia. Zapewniał ponadto, że dostęp do danych, którymi dysponuje jego kraj, jest otwarty dla polskich śledczych. W rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą złożył kondolencje z powodu śmierci polskich obywateli. Podkreślał przy tym, iż ich śmierć jest wynikiem rosyjskiej agresji.

Rzecznik sił powietrznych Ukrainy, Jurij Ihnat przypominał, iż kilka tygodni wcześniej miał miejsce podobny incydent. Rakiety rosyjskie przeleciały nad terytorium Mołdawii, następnie powróciły w przestrzeń powietrzną Ukrainy, gdzie zostały zestrzelone. Ich szczątki spadły na Mołdawię, na szczęście wtedy obyło się bez ofiar. Dodał, iż Ukraina jedynie broni się przed atakami Rosji, a 15 listopada miało zostać zestrzelonych nad samym tylko Lwowem dziesięć rakiet wroga.

Co naprawdę spadło w Przewodowie?

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poinformował na spotkaniu z innymi szefami państw i rządów z krajów NATO i G7, że na Przewodów spadła rakieta ukraińskiej obrony przeciwlotniczej z systemu S- 300. To system produkcji sowieckiej, który jest integralną częścią ukraińskiej obrony przeciwlotniczej.

Zawieszenie śledztwa

Prokuratura Krajowa poinformowała, że śledztwo dotyczące tragedii w Przewodowie zostało zawieszone. Jako powód podano “długotrwałą przeszkodę uniemożliwiającą dalsze prowadzenie postępowania polegającą na oczekiwaniu na wykonanie wniosków skierowanych o międzynarodową stronę prawną”. Zawieszenie postępowania uniemożliwia ustalenie wszystkich szczegółów dotyczących zdarzenia i wskazanie konkretnych osób odpowiedzialnych za śmierć polskich obywateli.

Autor: Piotr Zarośliński

Fot: PAP

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *