25 lipca, 2024
Kultura Lifestyle

Wiersz Konopnickiej w wykonaniu Sanah promuje film \\\”Powstaniec 1863\\\”

sanah powstaniec
\\\"Sanah

Sanah jest jedną z najbardziej zapracowanych polskich piosenkarek. Tym razem postanowiła wrócić do śpiewania poezji. Na kanale artystki ukazał się właśnie utwór stworzony na podstawie wiersza Marii Konopnickiej. Ma promować film \\\”Powstaniec 1863\\\”.

Nie od dziś wiadomo, że Sanah ma zamiłowanie do literatury. W zeszłym roku wydała album \\\”Sanah śpiewa poezyje\\\”, zawierający wiersze jej ulubionych poetów. Słuchacze mogli usłyszeć dzieła m.in. Szymborskiej, Tuwima, Mickiewicza czy Słowackiego w interpretacji wokalistki. Teraz artystka postanowiła wziąć na warsztat wiersz Marii Konopnickiej.

Śpiewana interpretacja Na grobie rycerz

To nie jest pierwszy raz, gdy możemy usłyszeć Sanah w poezji śpiewanej. Tym razem piosenkarka zajęła się muzyczną interpretacją wiersza Konopnickiej \\\”Na grobie rycerz\\\”. Pochodzi on ze zbioru \\\”Poezye w nowym układzie. Tom II, Helenica\\\”, wydanym w 1902 roku w Krakowie. 

– Pokochałam wiersz \\\”Na grobie rycerz…\\\” Marii Konopnickiej, jak tylko przeczytałam go po raz pierwszy. Od razu napisałam do niego melodię, a chwilę później spotkał mnie wielki zaszczyt  – moja kompozycja znalazła się we wspaniałym filmie historycznym. Cieszę się, oj bardzo się cieszę. Mam nadzieję, że utwór wzruszy Was tak bardzo, jak mnie – pochwaliła się Sanah na Instagramie.

Utwór wraz z teledyskiem ukazał się 15 grudnia w serwisie YouTube i można go posłuchać poniżej.

Wiersz Konopnickiej promocją filmu \\\”Powstaniec 1863\\\”

Piosenka powstała na potrzeby filmu historycznego \\\”Powstaniec 1863\\\”. To opowieść sięgająca czasów powstania styczniowego. Jej głównym bohaterem jest ksiądz Stanisław Brzóska, naczelny kapelan i dowódca w powstaniu. Historia walk przeciwko Imperium Rosyjskiemu z tego okresu jest przedstawiona jego oczami. Mężczyzna daje więc nadzieje Polakom na wydostanie się spod rosyjskiego zaboru.

Na dużym ekranie widzowie będą mogli zobaczyć popularnych aktorów, m.in. Daniela Olbrychskiego, Olgierda Łukaszewicza, Sebastiana Fabijańskiego, Cezarego Pazurę czy Ewę Szykulską. Film wyreżyserował Tadeusz Syka. Premiera kinowa \\\”Powstańca 1863\\\” została zaplanowana na 12 stycznia 2024 roku. 

Kolejny utwór Sanah na dużym ekranie

Warto zaznaczyć, że nowy singiel Sanah nie jest pierwszym, który promuje produkcję filmową. We wrześniu fani piosenkarki mogli usłyszeć utwór \\\”Jestem Twoją bajką\\\”. Jego współczesna aranżacja z pewnością wpisuje się w nową wersję \\\”Akademii Pana Kleksa\\\” z Tomaszem Kotem w roli tytułowej. Co ciekawe, baśniowy klimat teledysku został odwzorowany na ostatnich koncertach wokalistki.

Sanah, a właściwie Zuzanna Grabowska, to 26-letnia piosenkarka, która szturmem podbiła polski rynek muzyczny. Większy rozgłos zyskała po wydaniu utworu \\\”Szampan\\\”, dzięki któremu jej kariera nabrała tempa. Niedawno zakończyła trasę koncertową \\\”Uczta nad Ucztami\\\” (doczekała się wydania) i zapowiedziała już kolejną. Za swoją twórczość zdobyła sporo nagród, w tym statuetkę Fryderyka za artystkę roku 2023. 

Autor: Marek Giec

Fot. instagram.com/sanahmusic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *