Wielki hit Cher ma już 25 lat. Był przełomem w karierze artystki

cher believe

Cher jest jedną z najbardziej popularnych amerykańskich wokalistek. Mimo że debiutowała jeszcze w latach 60., największą sławę uzyskała dzięki utworowi „Believe”. Piosenka stała się hitem lat 90., będąc jednocześnie przełomem w karierze artystki.

Utwór „Believe” jest już od ponad 25 lat jednym z jej największych przebojów Cher. Pierwsza wersja piosenki powstała na początku lat 90. Jej twórcą był Brian Higgins, młody sprzedawca reklam. Co ciekawe, mało brakowało, żeby nie doszło w ogóle do jego nagrania. Dziś jest to jeden z największych hitów tamtego czasu, który pomimo upływu lat wciąż brzmi bardzo nowocześnie.

Burzliwa kariera Cher

Młoda Cher, gdy miała 16 lat wyjechała do Los Angeles w poszukiwaniu swojej drogi. Już wtedy marzyła jej się kariera piosenkarki. Podejmowała się prac w klubach w Hollywood, gdzie miała większą szansę poznać różnych artystów i menadżerów. Tak zaczęła nawiązywać już pierwsze kontakty zawodowe. Wkrótce na jej drodze stanął Sonny Bono, który poznał ją z producentem muzycznym, Philem Spectorem.

Artystka zadebiutowała, śpiewając w chórku podczas nagrań do płyt innych artystów. Niedługo potem sama zaczęła nagrywać pierwsze płyty i wkrótce stała się międzynarodową gwiazdą.

Jednak w latach 90. nadszedł trudny czas w życiu artystki. Prywatne przeżycia Cher spowodowały osłabienie jej wizerunku jako gwiazdy. Album „It’s a Man’s World” wydany w 1995 roku nie wzbudził zainteresowania nawet wśród fanów. W związku z tym Cher otrzymała propozycję nagrania albumu tanecznego. Jak się później okazało, był to strzał w dziesiątkę i niedługo potem artystka znów zyskała sławę.

Przełomowe „Believe”

Rok 1998 okazał się przełomem w karierze Cher. Studio, w którym powstawały pierwsze utwory na jej nową płytę mieściło się w jednej z londyńskich kawalerek. To właśnie tam wokalistka, z pomocą brytyjskich producentów Marka Taylora i Briana Rawlinga, stworzyła swój wielki przebój – „Believe”. Cher chciała, aby nagranie jak najlepiej odzwierciedlało jej osobowość, dlatego utwór powstawał naprawdę długo. Po wielu próbach w końcu udało się stworzyć pierwszą wersję piosenki, która dziś jest hitem.

Artystka jednak nie była zbyt zadowolona z ułożonych przez jej kolegów zwrotek. W rozmowie z „New York Post” wyznała, że prace przy nagrywaniu utworu prowadziły do wielu spięć między nią a współtwórcą przeboju. Gdy jednak udało się im dojść do porozumienia, Cher stwierdziła, że jej głos również wymaga zmiany. Do tego zabiegu został wykorzystany auto–tune, program do manipulacji głosem, który niedługo wcześniej po raz pierwszy zastosował raper T-Pain. Wówczas to była prawdziwa rewolucja w produkcji muzycznej.

„Believe” stało się wielkim przebojem, dzięki któremu Cher odzyskała popularność, poznali ją też młodsi słuchacze. Do tej pory utwór pozostaje jednym z jej największych przebojów i pewnym symbolem tamtych czasów.

Autorka: Anna Marciszewicz

Fot. YOUTUBE/ KADR Z „CHER – BELIEVE [OFFICIAL MUSIC VIDEO]/zloteprzeboje.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *