25 lipca, 2024
Technologie

W USA obawiają się, że Rosjanie uzyskali dostęp do Starlinków

starlink elona muska

Na podstawie przechwyconych przez ukraiński wywiad komunikatów można podejrzewać, że na terenie działań wojennych Rosjanie korzystają z terminali Starlink do łączności za pośrednictwem satelitarnego Internetu. Członkowie Izby Reprezentantów USA wystosowali w tej sprawie pismo do SpaceX, które wydało komunikat.

Według zapewnień Elona Muska, będącego właścicielem SpaceX, żadne terminale umożliwiające łączność z jego rozległą siecią satelitów internetowych nie zostały sprzedane rosyjskim podmiotom. Nałożone na agresora sankcje nie pozwalają na handel tego typu technologiami z państwem rządzonym przez Władimira Putina.

Dwóch przedstawicieli Partii Demokratycznej z amerykańskiej Izby Reprezentantów wystosowali do SpaceX list. Wyrazili w nim obawę, że zabezpieczenia firmy i zasady użytkowania mogą nie być wystarczające, aby uniemożliwić Rosji pośrednie lub bezpośrednie nabywanie technologii i nielegalne wykorzystywanie jej w celach militarnych. Ukraiński wywiad dostarczył informację o przechwyconej rozmowie rosyjskich wojskowych, którzy przekazywali sobie informacje o jednostkach, które miały wykorzystywać terminale Starlink na okupowanym terytorium obwodu donieckiego. 

Aktualnie nad naszymi głowami znajduje się ponad 4900 aktywnych satelitów Starlink, które pokrywają swoim sygnałem niemal całą Ziemię. Połączenie z dystrybuowanym przez nie Internetem możliwe jest przy pomocy sprzedawanego przez SpaceX terminala z anteną. Sprzęt odbiorczy aktualnie dostępny jest w Polsce w cenie 1950 zł, a miesięczna opłata za korzystanie z Internetu wynosi 430 zł.

Skąd terminale w Rosji i co można z tym zrobić?

Żaden podmiot działający na terytorium Rosji nie mógł legalnie zamówić sprzętu pozwalającego na połączenie z siecią Starlink i go otrzymać, stąd wniosek, że Federacja Rosyjska pozyskuje terminale od podstawionych kupców w krajach trzecich lub korzysta z ukraińskich terminali przejętych w boju (znana jest sytuacja, gdzie na zdjęciu z rosyjskich okopów widać było antenę od terminala Starlink wykorzystywaną przez żołnierzy, jednak tylko w charakterze blatu od stolika).

Siły Ukraińskie obecnie wykorzystują kilkadziesiąt tysięcy terminali, dzięki czemu koordynują swoje działania i utrzymują łączność internetową na linii frontu. Swego czasu SpaceX zarzucało nawet Ukraińcom, że sygnał Starlinków był wykorzystywany do przeprowadzania ofensywnych ataków dronami, co stanowiło naruszenie warunków korzystania z tego cywilnego sprzętu. Przy takiej ilości sprzętu nie jest trudno uwierzyć w możliwość przejęcia przez Rosjan kilkudziesięciu lub nawet większej ilości działających terminali.

Autor: Mateusz Tomiczek

Fot. https://teleskop.pl/pl/blog/satelity-starlink-co-to-za-obiekty-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-systemie-satelitarnym-elona-muska-1699031910.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *