W Dzień Flagi wodospad Niagara zabłyśnie na biało-czerwono

Najsłynniejszy wodospad na świecie 2 maja zabłyśnie barwami polskiej flagi. W ten sposób zostanie uczczony Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To niezwykłe wydarzenie zapoczątuje obchody Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w kanadyjskim Ontario.

2 maja o 22:00 rozpocznie się niesamowite widowisko wody i światła przy wodospadzie Niagara. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli naturalnych zabłyśnie biało-czerwonymi barwami. Ten niesamowity spektakl polskich, narodowych kolorów będzie widoczny zarówno ze strony kanadyjskiej, jak i USA.

Magdalena Pszczółkowska, Konsul Generalna z Toronto podkreśla, że wspomniane widowisko będzie idealnym sposobem na zjednoczenie Polaków i Polonii w tym szczególnym dniu.

Na miejscu pojawią się przedstawiciele polskiej dyplomacji, członkowie Polonii oraz korespondent RMF FM. Jego relację będzie można usłyszeć w Faktach RMF FM. Na stronie stacji zaś będzie można zobaczyć niesamowite zdjęcia oraz filmy zrobione przez Pawła Żuchowskiego.

Wydarzeniu z inicjatywy Konsulatu Generalnego w Toronto patronuje radio RMF FM. Przypomnijmy, że Niagara także rok temu 2 maja została podświetlona biało-czerwonymi barwami. Podobnie było z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ Solidarność.

W Kanadzie żyje ok. milion mieszkańców, którzy mają pochodzenie polskie. W samym Ontario mieszka ich natomiast ponad 600 tys. Nie dziwi zatem fakt, że obchodzi się tam polskie święta.

Dzień Flagi będzie również obchodzony przez amerykańską Polonię, która także jest bardzo liczna. Amerykanie to święto uczczą w Buffalo w Nowym Jorku.

Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Kanadzie

Korespondent RMF FM Paweł Żuchowski rozmawiał o Miesiącu Polskiego Dziedzictwa z ambasadorem polskim w Kanadzie. Witold Dzielski przekazał, że wydarzenie będzie trwało miesiąc i będzie w nim brała udział cała Kanada. Ambasador podkreślił także, że wiele budynków przybierze biało-czerwone barwy.

2 maja polska flaga wciągnięta zostanie po raz pierwszy w historii na maszt przed parlamentem Kanady, w miejscu, które jest symboliczne dla Kanadyjczyków – podkreślił rozmówca korespondenta RMF FM.

Bez wątpienia będzie to niezwykłe wydarzenie. Pomoże Polonii Kanadyjskiej zjednoczyć się ze swoimi rodakami, którzy pozostali w swojej ojczyźnie.

Patrycja Żero

Fot: RMF FM/Paweł Żuchowski

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *