Trauma w życiu człowieka

trauma jak sobie z nią radzić

Trauma – jest rozpowszechniona w społeczeństwie. Każdy człowiek otarł się o nią w swoim życiu. Jakby więc tworzyć dokładne, rzetelne statystyki – nie ma człowieka, który nie odczuł czegoś, co ma aspekty traumatyczne. Dla każdego te zdarzenia mogą być nieco inne. Dla jednego traumą będzie przeżycie dużego stresu w związku z wymagającym egzaminem, nocami spędzonymi na nauce, kiedy odczuwał presję czasu i walczył ze zmęczeniem, frustracją, niepokojem czy lękiem. Traumą może być samotność, a ją odczuwa w jakichś chwilach każdy.

Zraniona psychika

Psychika pod wpływem traumy jest kaleczona. To pogłębia doświadczenie traumatyczne. Trauma to nic innego jak psychiczne zranienie, uraz. Można sobie z nim poradzić, może ono się także nie goić, a pogłębiać. Dużo zależy od tego, co zrobimy, by sobie pomóc, aby wyzwalać się z tego, co bolesne.

Nie jest łatwo wyzwolić się z traumy, bo ona nawraca. Nasila się, kiedy różne elementy rzeczywistości kojarzą się z doświadczonym urazem. Ucieczka nic nie pomoże, jak i narażanie się na stałe konfrontowanie z tym, co przypomina traumę. To jak rozdrapywanie ran, tylko psychicznych.

Co mówią badania?

Badania wykazują, że kobiety częściej doświadczają traumy. Zaburzenia zaś powstają jako przedłużona reakcja na stres. Kluczową kwestią więc jest odporność. Niemniej każdy człowiek poczuje traumę, jeśli otarł się o śmierć, kiedy ciężko chorował, gdy przeżywał chroniczny stres, gdy miał wrażenie, że nie radzi sobie w życiu i ta sytuacja trwała dłużej.

Zdarzeń, które powodują głęboką traumę jest wiele. Są to klęski żywiołowe, terroryzm, wojny, przestępstwa seksualne, pozbawienie wolności, czy wspomniana choroba. To są sytuacje, które nękają życie ludzkie w każdej epoce. Współczesność jest znacząco traumatyczna, bo ludzie żyją w pędzie, w dużym stresie. To rozpowszechnione zjawisko, ale oczywiście nie można generalizować. Nie jest tak źle, bo możemy zmienić nasz styl życia.

Osoby narażone na traumę

Jak wynika z badań, na rozwój traumy narażeni są pracownicy służb ratowniczych, a nade wszystko strażacy. Kanadyjskie źródła wskazują, że przynajmniej raz w roku 90% strażaków doświadczyło zdarzenia traumatycznego. Można wnioskować, że trauma jest tam, gdzie wzbudza się w nas intensywne poczucie zagrożenia, kiedy czujemy, że nasze życie napotyka ekstremalne okoliczności i ludzka psychika tak silnie reaguje, że jest to wstrząs, który wywołuje uraz, zranienie.

Katarzyna Lisowska, pedagog praktyk

Fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *