Tokofobia, czyli lęk przed zajściem w ciążę

tokofobia

Tokofobia jest jednym z zaburzeń psychicznych, które wbrew pozorom dotyka nie tylko kobiet, ale także mężczyzn mających partnerkę w ciąży. Czym objawia się tokofobia i jak sobie z nią poradzić?

Czym jest tokofobia?

Ciąża i poród to dla każdej kobiety wielkie wydarzenie. Zwykle wiadomość o ciąży i myśl o narodzinach małej istotki wywołuje u kobiety radość. Zdarza się jednak, że niektóre z nich odczuwają w związku z tym lęk. Jest to tzw. tokofobia. Jej źródło stanowią głównie traumatyczne przeżycia osobiste.

Czy tokofobia dotyczy wyłącznie kobiet?

Mogłoby się wydawać, że problem tokofobii dotyczy wyłącznie kobiet, ale wcale tak nie jest. Jednak to właśnie on często sprawia, że kobiety rezygnują z posiadania potomstwa. To oczywiście wcale nie znaczy, że nie chcą one mieć dzieci. Jednak najczęściej zamiast naturalnego porodu wybierają cesarskie cięcie.

Tokofobia – czym się objawia?

Tokofobia określana jest jako zaburzenie lękowe. Dotyka ok. 2 – 5 procent kobiet. Najczęściej objawia się poprzez:

  • problemy ze snem
  • depresję
  • zachowania unikające
  • oraz ataki paniki

Niepokój związany z porodem drogą cesarskiego cięcia ma negatywny wpływ nie tylko na moment narodzin, ale także na późniejsze relacje matki z dzieckiem. Ponadto porzez cesarskie cięcie wzrasta ryzyko pojawienia się urazu porodowego.

Rodzaje tokofobii

Według naukowców istnieją dwa rodzaje tokofobii:

  • pierwotna – pojawia się zarówno przed, jak i po zapłodnieniu. Dotyczy kobiet, które pierwszy raz zachodzą w ciążę, nastolatek oraz młodych dziewczynek będących ofiarami molestowania seksualnego
  • wtórna – dotyka kobiet, które były już w ciąży lub tych, które są matkami. Jej źródłem może być trauma związana z niepowodzeniami w leczeniu niepłodności, ale także z porodem oraz ciążą obumarłą.

Przyczyny tokofobii

Jedną z przyczyn tego rodzaju zaburzenia mogą być opowieści kobiet, które doświadczyły trudów rozwiązania. Innym przykładem jest depresja. Problem z pewnością pogłębia brak wsparcia ze strony otoczenia.

Tokofobia – jak sobie z nią poradzić?

Specjaliści rekomendują spojrzenie multidyscyplinarne bazujące na wsparciu psychologicznym oraz położniczym. Warto więc skorzystać z pomocy psychologa.

Anna Marciszewicz

Fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *