25 lipca, 2024
Inne Lifestyle

Tajemnica wielkiej cywilizacji odkryta w butelce

Naukowcy odnaleźli butelkę, która na pierwszy rzut okna wygląda zwyczajnie. Jednak, jak się okazuje, skrywa tajemnice wielkiej cywilizacji. Niesamowitego znaleziska dokonał zespół chińskich archeologów.

Archeolodzy prowadzili badania w Peligang, znajdujące się w centralnej części Chin. Prowadzone wykopaliska doprowadziły zespół do odnalezienia rzadkiego rodzaju butelki. Szczegółowe badania wykazały, że znaleziony przedmiot może mieć ok. 7000 lat. Do tej pory nie znaleziono starszego obiektu w Państwie Środka.

Szczególną uwagę skupia kształt przedmiotu. Dno butelki nie jest płaskie jak to ma miejsce w przypadku współcześnie produkowanych tego typu pojemników. Znaleziony obiekt ma zaokrąglone dno, wręcz spiczaste. Z kolei ustnik jest dość niewielkich rozmiarów. Naukowcy spierają się w kwestii tego, do czego przedmiot może służyć. Wśród proponowanych wyjaśnień jego przeznaczenia pada: przygotowywanie wody, gotowanie jej czy też grzebanie zmarłych.

Wielka cywilizacja

Bardzo istotne w tej sprawie jest to, że prawdopodobnie obiekt związany jest z przedstawicielami kultury Yangshao. Owe neolityczne społeczności żyły na terenie współczesnych prowincji Henan, Shanxi, Shaanxi w okresie od 5000 do 3000 roku p.n.e. Była to dość duża cywilizacja pod względem powierzchniowym, a o tym świadczy fakt, że archeolodzy do tej pory znaleźli ponad sto stanowisk z nimi związanych.

Wydobyta butelka może mieć do 7700 lat, to oznacza, że sięga początkowego etapu istnienia kultury Yangshao. Odnaleziony przedmiot ma ponad 10 centymetrów wysokości i jest dość niewielki, w porównaniu do przedmiotów odnalezionych w okolicy. „Co ciekawe, mając na uwadze to, że mieszkańcy Peligang posiadali wiedzę z zakresu wykorzystania grzybów z gatunku Monascus purpureus do fermentacji i warzenia wina, tworzy się pewien spójny obraz sytuacji”.

Co jeszcze znaleźli archeolodzy?

Naukowcy mają kilka pomysłów odnośnie tego, do czego mogła służyć wydobyta butelka butelka. Przedmiot ma prawie 8000 lat, więc mogła być wykorzystywana do produkcji drożdży. W tym samym miejscu archeolodzy odkryli liczne kamienne artefakty z późnego paleolitu, fragmenty skorupek strusich jaj oraz kawałki rudy żelaza.

Dogłębna analiza znalezionych przedmiotów pozwoli archeologom lepiej zrozumieć funkcjonowanie społeczności z tamtego okresu. Będą w stanie też znacznie szybciej pojąć proces przejścia od paleolitu do neolitu. Peligang może odegrać w tym procesie poznawczym bardzo istotną rolę, gdyż bardzo możliwe, że to właśnie na tym obszarze narodziło się chińskie rolnictwo. Oczywiście miejsc okrycia było znacznie więcej, jednak archeolodzy sądzą, że dokładne badania z tego obszaru będę kluczowe, w całym ich procesie odkrywczym.

Autor: Patrycja Żero

Fot: Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *