Światowy Dzień Kota

dzień kota

Światowy Dzień Kota to doskonała okazja do okazania miłości naszym pupilom. Warto także pamiętać, szczególnie w tym dniu o porzuconych zwierzętach i ich losie. Nie jest on łatwy, a szczególnie zimą. Warto włączać się w różnego rodzaju akcje charytatywne na rzecz tych niezwykle tajemniczych czworonogów.

Dziś Światowy Dzień Kota. Tego samego dnia to święto obchodzone jest również we Włoszech. Ustanowiono je, aby zwrócić uwagę na znaczenie tego zwierzęcia w życiu człowieka oraz szerzyć ideę pomagania bezdomnym czworonogom, a ponadto uczulić ludzi na ich nierzadko trudny los.

Krótka historia

Koty zostały oswojone przez człowieka około 10 tysięcy lat temu. Jednak inicjatywa utworzenia ich święta pojawiła się dopiero  w 1990 roku. Krajem, który zapoczątkował tę wyjątkową tradycję były natomiast Włochy.

W Polsce nadal liczba bezdomnych kotów sięga nawet około 17 tysięcy. Z kolei w Chinach zwierzęta te są co roku zabijane.

Obchody Dnia Kota

W Polsce pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w 2006 r., a inicjatorami były miesięcznik „Kot” oraz Cat Club Łódź. Wojciech Albert Kurkowski jest  popularyzatorem akcji charytatywnej na rzecz bezdomnych kotów, której przewodnie hasło to „Rasowce – dachowcom” . W czasie tej akcji kluby felinologiczne mieszczące się w Felis Polonia prowadzą zbiórkę datków na rzecz pomocy bezdomnym zwierzętom.

W 2010 roku została zorganizowana pierwsza wystawa kotów rasowych w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska Stowarzyszenia Miłośników Kotów Rasowych Jedynka. Dodatkowym elementem tego wydarzenia była akcja pomocy kotom bezdomnym oraz wolnożyjącym, dla których zima jest trudnym okresem do przetrwania. W przedsięwzięcie włączają się także schroniska dla bezdomnych zwierząt i organizacje pro zwierzęce, także publiczne media.

Dzień Kota na świecie

W Japonii Dzień Kota obchodzi się 22 lutego, natomiast w Rosji datą ustanowioną jako Dzień Kota jest 1 marca. W USA Dzień Kota przypada na 29 października, zaś w Wielkiej Brytanii w wakacje, czyli 8 sierpnia.

Dbajmy o zwierzęta. Okazujmy im swoje serce i czułość. Nie tylko w dniu ich święta.

Autor: Anna Marciszewicz

Fot: Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *