Superkomputer „Gwiezdne wrota” w budowie

superkomputer za 100 mld dolarów

Okazuje się, że budowany jest niebywały komputer. Świat z całą pewnością jeszcze takiego nie widział. Jego nazwa też jest bardzo interesująca – Gwiezdne wrota. Takie określenie nie jest przypadkowe.

Supermózg Microsoftu ma kosztować aż 100 mld dolarów. Jest to znacznie wyższa kwota, niż do tej pory wydano na najdroższy superkomputer na świecie. Microsoft oraz OpenAl są w stanie operować jednostką wydajniejszą i droższą. Będzie on tak skuteczny i kosztowny, że aż trudno to sobie wyobrazić. Jeszcze większe zdumienie wywołuje nakład finansowy związany z projektem. Podana kwota jest bowiem równowartością znaczącej części wartości firmy Microsoft.

Superkomputer „Gwiezdne wrota”

Wspólny projekt twórcy aplikacji Teams i OpenAl ma, według źródeł „The Information”, kryptonim Stargate. Jest to bez wątpienia nawiązanie do Gwiezdnych wrót. Budzi to duże skojarzenie z kultowym filmem i serią seriali o międzygalaktycznych podróżach, które były możliwe dzięki portalowi o tej samej nazwie, co wspomniany projekt. Gwiezdne wrota powinny znajdować się wkrótce na trzecim etapie realizacji. Ogólnie przewidzianych ma być pięć. Nie do końca wiadomo, co one oznaczają ani czym są.  Mamy informacje, że inwestycja dotyczy superkomputera i sieci centrów danych. Finansowaniem projektu podobno zajmie się wyłącznie firma Microsoft. Inwestycję zrealizują w pełni do 2028 roku.

Inwestycja bez wątpienia jest bardzo ciekawa i kosztowna. Centrum obliczeniowe jest co najmniej kilkudziesięciokrotnie droższe od najdroższego do tej pory superkomputera. Będzie to także większa inwestycja niż do tej pory jakiekolwiek przejęcie korporacyjne w historii branży. „Mamy tu na myśli zakup wydawnictwa Activision Blizzard przez (również i tu) Microsoft, co kosztowało firmę absurdalne 69 mld dolarów i było powodem postępowań i śledztw urzędów regulacyjnych na całym świecie”.

„The Information” nie udało się dowiedzieć, gdzie wcześniej wspomniana inwestycja miałaby powstać. Mając na uwadze jego znaczenie strategiczne, bardzo możliwe, że powstanie w Stanach Zjednoczonych.

Autor: Patrycja Żero

Fot. https://gagadget.com/pl/427963-microsoft-i-openai-lacza-sily-by-stworzyc-superkomputer-stargate-o-wartosci-100-miliardow-dolarow/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *