SPF – dlaczego warto używać kremu przeciwsłonecznego?

spf jaki

Kremy przeciwsłoneczne (SPF), znane również jako produkty z filtrem UV, są niezastąpionym elementem codziennej pielęgnacji skóry. Świetnie sprawdzą się w okresie letnim lub podczas długotrwałej ekspozycji na słońce. Ich najważniejszym składnikiem jest filtr UV, który chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Dlaczego warto używać kremu przeciwsłonecznego?

SPF (ang. Sun Protection Factor) – to współczynnik, który informuje nas, w jakim stopniu produkt chroni skórę przed działaniem promieni słonecznych. Wskazuje nam, jak długo możemy być na słońcu bez reakcji rumieniowej w porównaniu do sytuacji, kiedy skóra w ogóle nie jest chroniona.  

Rozróżniamy następujące stopnie ochrony:
  • niska ochrona: SPF od 6 do 10
  • średnia ochrona: SPF od 15 do 25
  • wysoka ochrona: SPF od 30 do 50

Dlaczego należy stosować SPF?

Ochrona przed promieniowaniem UV

Najbardziej oczywistym powodem stosowania kremów przeciwsłonecznych jest ochrona przed promieniowaniem UV. Promienie UVB są główną przyczyną oparzeń słonecznych. UVA natomiast są odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się skóry, a także zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworów. Kremy z odpowiednim filtrem SPF zapewniają skuteczną ochronę przed oboma rodzajami promieniowania UV, minimalizując ryzyko poparzeń i zmarszczek.

Krem przeciwsłoneczny – sposób na wieczną młodość

Promieniowanie UV jest jednym z głównych czynników przyspieszających proces starzenia się skóry. Ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony może prowadzić do powstawania zmarszczek, utraty elastyczności skóry oraz pojawienia się przebarwień. Stosowanie kremu przeciwsłonecznego pomaga zapobiegać tym negatywnym skutkom promieniowania UV, utrzymując skórę jędrną, gładką, elastyczną i młodszą.

Redukcja ryzyka nowotworów skóry

Rak skóry jest jednym z najczęściej pojawiających się nowotworów na świecie. Główną przyczyną jego powstawania jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV. Stosowanie kremów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem SPF może znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na tego typu choroby poprzez ograniczenie ilości absorbowanego promieniowania. Regularne stosowanie kremu przeciwsłonecznego jest szczególnie istotne dla osób o jasnej karnacji, które są bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem słonecznym.

Zapobieganie problemom skórnym

Osoby z istniejącymi problemami skórnymi, takimi jak trądzik czy przebarwienia, także mogą korzystać z korzyści stosowania kremów przeciwsłonecznych. Promieniowanie UV może pogorszyć istniejące stany zapalne skóry oraz przyspieszyć proces powstawania przebarwień. Regularne stosowanie kremu SPF może pomóc w łagodzeniu tych problemów oraz wspierać skuteczność leczenia.

Krem przeciwsłoneczny – porady i wskazówki

Reasumując, aby cieszyć się piękną, zdrową i jędrną skórą, warto wziąć sobie do serca kilka rad, które pozwolą w prawidłowy sposób wybierać i aplikować krem z filtrem:

  • Wybierz krem z pełnym spektrum ochrony. Poleca się głównie produkty od SPF 30 w górę
  • Wybierz krem odpowiedni dla Twojej skóry. Pamiętaj, że każda skóra jest inna!
  • Aplikuj odpowiednią ilość kosmetyku. Wiele osób używa metody odmierzania kremu na dwa palce – środkowy i wskazujący
  • Stosuj olej kokosowy. Badania wykazały, że współczynnik ochrony przeciwsłonecznej tego produktu wynosi około 8. Dlatego należy stosować go jedynie jako dodatek do pielęgnacji naszej skóry.

Autor: Martyna Juruś

Fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *