24 lipca, 2024
Lifestyle Podróże

Spędzić zimę w księżycowej krainie – Kapadocja

\\\"\\\"
Kapadocja fot. archiwum prywatne

Polska zima, mimo że piękna to często daje się we znaki. W tym roku szczególnie rozpoczęła się nieco wcześniej, niż w ubiegłym. Dla wielu z nas była niemałym zaskoczeniem. Nie wszyscy są entuzjastami białego szaleństwa i zimowych sportów. Coraz więcej osób w Polsce przekłada letnie wakacje na porę zimową i wyjeżdża za granicę. Ostatnimi czasy bardzo popularną destynacją stała się Turcja, a szczególnie Riwiera Turecka. Turcja to jeden z krajów, do którego nasi rodacy wyjeżdżają najczęściej w lecie, ale spora część również zimą. Dla nas Polaków jest to egzotyczny i bogato – kulturowy kraj.

Popularna Turcja

Turcja wybierana jest najczęściej ze względu na piękną pogodę, latem jest upalnie a zimą dużo cieplej niż w Polsce. Szczególną uwagę przyciągają niesamowite widoki i ciekawe zabytki. W lecie można narzekać jedynie na upały i nadmiar turystów. Jak i również długie kolejki do najatrakcyjniejszych miejsc, które często zniechęcają wielu turystów do odwiedzin. Dlatego coraz częściej wiele osób przekłada letnie wakacje na jesienną i zimową porę.

W okolicach września i października możemy jeszcze liczyć na bardzo ciepłe dni, a także kąpiel w morzu. Czasami również wysoka temperatura zdarza się w listopadzie. Z kolei grudzień to mniej więcej od 10 do 15 stopni Celsjusza, ale często zdarza się, że temperatura sięga nawet do 20 stopni Celsjusza. Kiedy w Polsce termometry wskazują minusowe temperatury, w Turcji pogoda jest prawie wiosenna.

Jesienna i zimowa pora jest szczególnie polecana dla entuzjastów zwiedzania, którzy nie lubią tłumów. W okresie zimowym można zrobić piękne zdjęcia bez turystów w tle, co bardzo rzadko udaje się latem. Zima ma jeszcze jedną zaletę, a mianowicie koszty lotów i całych wycieczek są znacznie tańsze niż w sezonie. Na pewno nie będą nam towarzyszyły upały, co dla wielu ludzi jest bardzo uciążliwe. Szczególnie ciekawym miejscem do zwiedzania o tej porze jest fascynująca Kapadocja znajdująca się w Anatolii w prowincji Aksaray.

\\\"\\\"
Miasteczko Ugrup fot. archiwum prywatne

Najciekawsze miejsca do zwiedzania w Kapadocji:

  • MIASTECZKO GOREME – NIEFORMALNA STOLICA KAPADOCJI
  • DERINKUYU – STAROŻYTNE PODZIEMNE MIASTO
  • ROSE VALLEY – RÓŻOWA DOLINA
  • ÇAVUSIN – MUZEUM NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
  • GOŁĘBIA DOLINA – PIGEON VALLEY
  • UGRUP – MIASTECZKO SŁYNĄCE Z NAJLEPSZYCH RESTAURACJI W KAPADOCJI I LOKALNEGO WINA

Cappadocia nazywana jest bajkową krainą, która słynie ze skalnych domków i unoszących się w powietrzu kolorowych balonów. Nie ma drugiego tak wyjątkowego miejsca na świecie z tak ciekawą strukturą budowlaną. Formy skalne tufowe, z których składają się budowle w Kapadocji powstały po wybuchu wulkanu Erciyes Dagi. Wulkaniczna lawa pokryła ogromne tereny a działanie czynników zewnętrznych między innymi wiatru i wody utworzyły ciekawe kształty skalne. Do ostatecznego wyglądu skalnej krainy przyczyniła się działalność człowieka. I tak właśnie powstała wyjątkowa i magiczna kraina tureckiej krainy.

Przyjeżdżając do Kapadocji, możemy poczuć niepowtarzalny bajkowy klimat. Kto pierwszy raz zobaczy ten magiczny świat, będzie wciąż czuł niedosyt i wróci po więcej. Cappadocia jest bardzo duża, nie sposób zwiedzić jej cały obszar oraz zabytki nawet w tydzień. Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w całej Kapadocji jest nieformalna stolica Goreme. Na terenie tej skalnej doliny znajduje się Park Narodowy wpisany na światową listę UNESCO. Kolejną atrakcją jest tzw. dolina róży, gdzie skały mają zabarwienie w odcieniu różu. Spacerując po tej pięknej krainie zwiedzimy szereg kościołów ukrytych w skalnych jaskiniach.

Miasteczko Derinkuyu

Niewątpliwie jednym z ciekawszych miejsc jest miasteczko Derinkuyu. To jedno z 400 podziemnych miast, które jest najgłębsze w podziemnej Kapadocji liczy, aż 8 poziomów. Najniższe poziomy skalnych korytarzu w tym miejscu osiągają do 55 metrów w głąb ziemi. Spacerując uliczkami po tym malutkim miasteczku możemy podziwiać wykute w skale domki, stajnie, warsztaty, łaźnie, pokoje czy miejsca modlitwy, w których niegdyś mieszkali chrześcijańscy pustelnicy.

Magia, jaka towarzyszy zwiedzaniu tego bajkowego miejsca jest niepowtarzalna, dlatego nie możemy go pominąć będąc w Kapadocji. Kolejnym ciekawym miasteczkiem jest Ugrup słynące z dobrej lokalnej kuchni, pełne urokliwych restauracji i wyśmienitego wina. Na pewno warto zwiedzić Rose Valley nazywaną wielkim kanionem, która mieni się paletą barw w różowych odcieniach. Kapadocja zachwyca swoim pięknem o każdej porze roku.

Letnie uroki Kapadocji

Wiele osób twierdzi, że w lecie jest najpiękniej, rzeczywiście widoki zapierają dech w piersiach. Przede wszystkim podziwiać możemy wtedy ogrom unoszących się w powietrzu kolorowych balonów. Tak niesamowitego widoku, nie zobaczymy nigdzie indziej w świecie. Jednak jesienna i zimowa pora też ma swój niepowtarzalny klimat. W tym czasie w Kapadocji nie spotkamy wielu turystów, dzięki temu uda nam się zwiedzić najbardziej oblegane atrakcje i trudno dostępne miejsca dla przeciętnego turysty. Możemy sfotografować piękno całego krajobrazu bez turystów w tle. Taka pora jest rewelacyjna dla amatorów i profesjonalnych fotografów na sesje zdjęciowe.

Kapadocja to na pewno jedno z wielu najpiękniejszych miejsc na świecie, które warto zobaczyć. A jeżeli ktoś lubi sporty zimowe to tutaj również znajdzie słynne ośrodki narciarskie jak Ericyes-Kayseri. Wycieczki do Kapadocji możemy zamówić już z polskich biur podróży lub też wycieczki objazdowe bezpośrednio w tureckich biurach turystycznych, których w Turcji nie brakuje.

Autor: Urszula Szołdra

Fot. Canva, Archiwum prywatne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *