Skoki narciarskie: zmiany w sezonie 2024/2025

Na początku maja skończyły się oficjalne obrady Międzynarodowej Federacji Skoków Narciarskich i Snowboardowej (FIS). Już oficjalnie ustalono terminarz przyszłego sezonu zimowego w skokach narciarskich. Znane już są terminy poszczególnych konkursów zarówno w Pucharze Świata, jak i letnim Grand Prix. Jedną ze zmian jest wydłużenie sezonu.

Wszelkie decyzje dotyczące terminarza czekają jeszcze na zaakceptowanie przez Kongres FIS. Zazwyczaj jednak jest to tylko formalność. Co zatem zadecydowano w czasie samych obrad? Otóż najbliższa edycja letniego Grand Prix zostanie skrócona o jeden weekend.

Skrócenie sezonu letniego w skokach narciarskich związane jest, z tym że zaplanowana rywalizacja na 24-25 sierpnia, nie może się odbyć z powodu zalania skoczni w kazachskich Ałmatach. Ojczyznę Radika Żaparowa Sabirżana Muminowa nawiedziła ogromna fala powodzi, która nie oszczędziła także tamtejszego kompleksu.

Nie będzie polskiego turnieju w skokach narciarskich

Do sezonu zimowego z kolei dodano jeden dodatkowy konkurs. Chodzi o zawody w amerykańskim Lake Placid w drugi weekend lutego (08.02-09.02.2025). Pierwotnie planowano zorganizować tam dwa konkursy indywidualne, jednak zdecydowano jeszcze, by do nich dołączyć zawody mikstów.

Co jeszcze jest warte uwagi? Najbliższy sezon zimowy zacznie się 22 listopada w Lillehammer konkursem mikstów. Dzień później odbędą się zmagania indywidualne. W Polsce będzie można zobaczyć zawody 7 i 8 grudnia w Wiśle oraz 18 i 19 stycznia w Zakopanem. Wiemy także, że, Polski turniej, który zorganizowano w poprzednim sezonie był imprezą jednorazową. Szczyrk ponownie wypadł z kalendarza PŚ, co może być niemałym rozczarowaniem polskich kibiców.

Słynna skocznia znowu w zawodach pucharu świata

W tym roku do kalendarza PŚ powróciła słynna skocznia w Predazzo we Włoszech, w ramach próby przedolimpijskiej. Ostatni raz skoczkowie skakali na niej w 2020 w roku, w którym na skoczni normalnej dwukrotnie wygrywał Karl Geiger. Na dużej skoczni nie skakano od 2019 roku, w ostatnim odegranym tam konkursie zwyciężył Dawid Kubacki.

W najbliższym sezonie czekają nas także mistrzostwa świata. Odbędą się one w norweskim Trondheim w marcu. Rywalizację rozpocznie konkurs indywidualny na skoczni normalnej 2 marca. Mistrzostwa świata zakończą się z kolei na rywalizacji indywidualnej na dużym obiekcie 8 marca. Sezon Pucharu Świata jak co roku zakończy się w Planicy. Ostatnią rywalizację zaplanowano na 30 marca 2025 roku.

Patrycja Żero

Fot. https://berkutschi.com/pl/front/news/10227-mistrzostwa-swiata-w-2025-w-norweskim-trondheim

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *