Skandal w Sejmie. Poseł Braun zakłócił religijną uroczystość

\"\"

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun dokonał dziś w Sejmie bezprecedensowego aktu wandalizmu i zbezczeszczenia mających religijne znaczenie dla społeczności żydowskiej świec chanukowych. Zachowanie spotkało się z potępieniem w Sejmie, a sprawca poniesie szereg konsekwencji.

Do incydentu doszło przed godziną 17., kiedy to Braun chwycił za gaśnicę znajdującą się w sejmowym holu, podszedł do menory, zapalonej tam z okazji święta Chanuki i zaczął gasić świece. Próbowała mu w tym bezskutecznie przeszkodzić jedna z uczestniczek odbywającej się uroczystości. Doszło między nimi do szarpaniny, a korytarz sejmowy wypełnił się dymem i proszkiem gaśniczym.

Po tym incydencie Braun wszedł na salę sejmową i domagał się dyskusji na temat święta Chanuka, twierdząc, że jest to wydarzenie satanistyczne. Marszałek Hołownia po kilku upomnieniach wykluczył go z obrad, informując, że jego zachowaniem zajmie się Prezydium Sejmu.

Konsekwencje skandalicznego czynu Brauna

Zwołane w trybie pilnym Prezydium Sejmu (przy głosie wstrzymującym wicemarszałka Bosaka z Konfederacji) zdecydowało o wykluczeniu autora skandalu z posiedzenia Sejmu do końca jego trwania. Poza tym Braun został ukarany najwyższą możliwą karą finansową – odebraniem połowy uposażenia na 3 miesiące i całości diety poselskiej na pół roku. Zostanie również skierowany wniosek do prokuratury w związku z zakłóceniem przez niego obrzędu religijnego na terenie Sejmu.

Incydent zakłócił obrady Sejmu, w trakcie których posłowie dyskutowali na temat wygłoszonego dziś przed południem przez Donalda Tuska expose. Do głosu zapisała się rekordowa liczba ponad 250 posłów. Jednak ze względu na te skandaliczne wydarzenia, większość klubów zdecydowała się na wycofanie nie zadanych jeszcze nowo powołanemu premierowi pytań. Jedynie posłowie PiS domagali się przerwy w posiedzeniu i jego jutrzejszej kontynuacji. Należy jednak przypomnieć, że na jutro na godzinę 9. zaplanowane zostało zaprzysiężenie powołanego w poniedziałek rządu Donalda Tuska, który po południu ma wylecieć na unijny szczyt. Wniosek klubu PiS został w związku z tym odrzucony w głosowaniu.

Głosy potępienia dla posła Konfederacji

– To się więcej nie może powtórzyć, to jest hańba – skomentował zachowanie Brauna Donald Tusk. Wyrazy ubolewania wyraził też Marszałek Hołownia, który określił sytuację jako \”policzek wymierzony całemu Sejmowi\”. Incydent potępił również kardynał Grzegorz Ryś, przepraszając społeczność żydowską za to, co się wydarzyło. Oświadczenie w tej sprawie wydała też ambasada Stanów Zjednoczonych. Ostatecznie także szef klubu Konfederacji potępił zachowanie swojego posła i zapowiedział podjęcie dalszych kroków w tej sprawie.

Poprosiliśmy o komentarz samego zainteresowanego – jeżeli uzyskamy odpowiedź niezwłocznie podzielimy się nią z Wami.

Autor: Piotr Słyszyński

Fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *