19 września, 2024
Zdrowie

Rumianek – niezłe ziółko dla zdrowia

właściwości rumianku
\\\"\\\"

Rumianek pospolity to niepozorny polny kwiat o charakterystycznych białych płatkach i żółtym środku oraz przyjemnym zapachu. Mimo, że taki niewielki i dobrze znany, ma w sobie ogromną moc. To po prostu niezłe ziółko dla naszego zdrowia.

Nie taki pospolity

Rumianek pospolity to jeden z najstarszych leków znanych człowiekowi, a jego zalety znali już antyczni Rzymianie i Grecy – pisze Zbigniew T. Nowak w książce „Zioła dla zdrowia dzieci”. Zamiast sięgać po chemiczne specyfiki wystarczy przejść się po okolicznych łąkach, najlepiej z dala od ulic i domów, i zbierać zioła. Jednak zanim zaczniemy to robić, należy wiedzieć co, kiedy i jak zbierać. Zdaniem Nowaka leczy tylko prawdziwy rumianek. W Polsce bowiem rośnie dziko kilka lub nawet kilkanaście gatunków roślin, które można z nim pomylić. Ten pospolity niestety rzadko występuje dziko na miedzach czy ugorach. W Polsce są miejsca, gdzie jest faktycznie powszechną rośliną, ale są też i takie, gdzie w ogóle nie występuje – o czym pisze autor.

Rumianek bywa także uprawiany na plantacjach w celach medycznych. Następnie trafia do sklepów zielarskich, aptek i sklepów spożywczych. Warto jednak przy zakupie kierować się ceną i jakością produktu oraz wybierać ten, który uprawiano bez stosowania nawozów i środków ochrony roślin.

Wsparcie trawienia

Rumianek może okazać się pomocny przy wszelkich problemach trawiennych takich jak: biegunka, zatrucie pokarmowe, wzdęcia, zgaga, stany zapalne jelit czy żołądka. I to właśnie dzięki swoim właściwościom wiatropędnym i przeciwzapalnym. Warto zaparzyć sobie ziołową herbatkę po sytym obiedzie. Znacząco wtedy poprawia i pobudza trawienie. Natomiast wypity 2 – 3 razy dziennie łagodzi stan zapalny jelit, o czym wspomina autor w książce „Recepta na leki naturalne”.

Na ból brzucha można przygotować sobie herbatkę rumiankową według przepisu Siostry Marii, autorki książki „Domowa apteka”: 1 łyżeczkę suszonych koszyczków rumianku zalać szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez około 10 minut. Potem przecedzić i wypić jeszcze ciepły.

Jeśli natomiast mamy nieprzyjemne dolegliwości podczas jazdy samochodem, np. mdłości i wymioty, rumianek może się przydać. 1 szklanka herbatki złagodzi podrażnienie żołądka wywołane chorobą lokomocyjną – czytamy w książce „Recepta na leki naturalne”, która jest amerykańskim bestsellerem.

Herbatka rumiankowa działa uspokajająco i rozluźniająco na mięśnie, dlatego warto ją wypić pół godziny przed snem. Według przeprowadzonych badań, już 2 tygodnie regularnego picia sprawia, że zasypiamy szybciej, a nasz sen ma lepszą jakość. Jest to zasługa zawartej w niej flawonoidów, a zwłaszcza apigeniny.  

Na co jeszcze może pomóc?

Dzięki swoim cudownym właściwościom możemy go zastosować w przypadku stanów zapalnych jamy ustnej, o czym pisze Siostra Maria w „Domowej Aptece”. Rumianek działa łagodząco i przeciwzapalnie na błony śluzowe. Wystarczy zalać 1 łyżkę suszonych koszyczków rumianku szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem około 15 minut. Przecedzony napar używamy do płukania jamy ustnej nawet kilka razy dziennie.

Herbatka rumiankowa to wsparcie w okresie przeziębienia. Ziołowy napar można wykorzystać w domowej inhalacji – zgodnie z recepturą z książki „Domowa Apteka”. 2 łyżki suszonych kwiatów rumianku i 2 łyżki suszonych kwiatów lawendy wsypujemy do miski, zalewamy 1 litrem wrzącej wody i pozostawiamy przez chwilę pod przykryciem. Potem nakładamy ręcznik na głowę i pochylamy się nad miską z aromatycznym wywarem. Przez około 15 minut wdychamy parujące zioła. Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności, żeby się nie poparzyć. Ta ziołowa inhalacja może pomóc przy uciążliwym katarze i kaszlu.

Ten niewinny kwiat może przydać się kobietom z bolesnymi skurczami menstruacyjnymi. Utrudniają one bowiem znacząco funkcjonowanie w codzienności. W Stanach Zjednoczonych aż 50% miesiączkujących kobiet w różnym stopniu odczuwa bóle menstruacyjne – czytamy za książką „ Recepta na leki naturalne”. „Rumianek może pomóc w sytuacji, kiedy ból i silne skurcze powodują drażliwość i gniew.”

Dodatkowo ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i bakteriobójcze może okazać się pomocny w zwalczaniu infekcji intymnych w postaci irygacji czy nasiadówek.

Remedium na skórne dolegliwości

Zioło jest wykorzystywane także w przypadku problemów skórnych. Uśmierza objawy pokrzywki, pomaga zmniejszyć stan zapalny skóry i łagodzi świąd. „Specjaliści medycyny ludowej od dawna mówili o związku między pokrzywką a stresem. Dziś przynajmniej jedno badanie naukowe potwierdza ich tezę. Jeśli masz objawy pokrzywki o nieznanym podłożu, powinieneś wybrać jedną z metod relaksacyjnych i z niej regularnie korzystać.” – możemy przeczytać także w bestsellerze. W tym także pomóc może wypijanie naparu z rumianku, który właśnie jest ziołem rozluźniającym.

Napary rumiankowe mogą pomóc w przypadku skóry trądzikowej. Przemywanie nimi twarzy nie tylko ją oczyszcza, ale także łagodzi podrażnienia i wspomaga gojenie się ran. Przyda się również w przypadku oparzeń.

Ze względu na to, że poprawia trawienie, wpływa także znacząco na naszą odporność i funkcjonowanie całego organizmu. Nasze ciało najlepiej traktować kompleksowo, a rumianek działa pozytywnie nie tylko na ciało, ale i na umysł.

Wszelkie wątpliwości co do stosowania rumianku w celach zdrowotnych warto skonsultować. Z ziołami warto nauczyć się najpierw postępować zanim sami zaczniemy je stosować samodzielnie. Niektóre mogą nas chociażby uczulić lub wchodzić w reakcję z przyjmowanymi lekami.

Autor: Wioleta Nowicka

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *