Rośliny przeciwlękowe. Oto 4 mniej znane gatunki

rośliny przeciwlękowe

Zioła mają wiele zastosowań leczniczych. Stosowane są w kuracji zarówno chorób fizycznych, jak i tych o podłożu psychicznym, czy emocjonalnym.

Nie od dziś wiadomo, że zioła mają bardzo korzystny wpływ na nasze samopoczucie. Istnieją rośliny, które wspomagają odprężenie się niwelując poziom niepokoju. Najpopularniejszymi ziołami na wyciszenie są melisa, lawenda oraz waleriana. Istnieje wiele rodzajów ziół, które mają działanie przeciwlękowe. Jednak przed ich zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem. Dotyczy to przede wszystkim osób przewlekle chorych oraz przyjmujących leki.

Rośliny przeciwlękowe

Mącznica cielista

Mącznica cielista pochodzi z tropikalnych regionów Ameryki Południowej. Stosowana jest do przyrządzania nalewek, naparów oraz preparatów płynnych. Dostępna jest również jako proszek.

Jest częstym składnikiem środków uspokajających. Niektórzy badacze z powodu znikomej ilości substancji czynnych kwestionują właściwości lecznicze tej rośliny.

Mącznica zawiera niewielką ilość maltolu oraz 2,5% flawonoidów.

Zastosowanie:

Mącznica oprócz tego, że pozwala łagodzić stany lękowe, stosowana jest także w procesie leczenia zaburzeń snu, bezsenności oraz przy problemach z zasypianiem. Czasem wykorzystywana jest także do leczenia depresji oraz nerwic wegetatywnych. Istnieje także teoria, że roślina ta działa przeciwbólowo, a ponadto wpływa na obniżenie ciśnienia krwi.

Opornik łatkowaty

Opornik łatkowaty, zwany także kudzu jest rośliną jadalną o intensywnym zapachu. Pochodzi z Japonii. Spotkać go można także krajach takich jak: Chiny, Korea oraz Ameryka.

Roślina ta od wielu lat wykorzystywana jest w medycynie naturalnej.

Właściwości:

W korzeniu opornika znajduje się skrobia, która zawiera izoflawony należące do grupy flawonoidów.

Zastosowanie:

Roślina ta stosowana jest u kobiet, którym dokucza menopauza – łagodzi związane z nią rozdrażnienie. Ekstrakty zawarte w oporniku pozwalają zwiększyć stężenie dopaminy oraz serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym. Oprócz tego roślina ta wpływa na zmniejszenie chęci sięgania po używki takie jak papierosy, czy alkohol.

Różeniec górski

Inna nazwa różeńca góskiego to rhodiola rosea. Jego właściwości lecznicze wykorzystywane są już od wielu lat m.in. w krajach azjatyckich.

Właściwości:

Główną zaletą różeńca są właściwości adaptogenne pozwalające na przystosowanie się organizmu do warunków środowiska, uodparniające na niekorzystne czynniki stresowe. Ponadto różeniec górski zawiera składniki poprawiające pracę umysłu, co pozwala utrzymać jego dłuższą sprawność. Dodatkowo poprawia poziom dotlenienia organizmu.

W przypadku osób starszych, jeżeli pozwala na to ich stan zdrowia można stosować także nalewki z różeńca.

Różeniec górski bogaty jest także w substancje czynne, które pobudzają przekaźniki układu nerwowego takie jak: noradrenalina, serotonina oraz dopamina. To z kolei pozwala zmniejszać stany depresyjne oraz lękowe. Ponadto substancje te sprawiają, że zwiększa się poziom sił witalnych, a funkcje układu hormonalnego stabilizują się.

Pieprz metystynowy

Inaczej Kava Kava należy do rodziny pieprzowatych. Od wielu lat hodowany jest na wyspach zachodniego Pacyfiku. Najwięcej właściwości leczniczych zawierają jego kłącza. To właśnie w nich znajdują się substancje takie jak kawalkatony i kawapirony, kawaina oraz metystyna.

Właściwości:

Przeprz metystynowy dzięki zawartym składnikom:

  • uspokaja
  • zmniejsza napięcie mięśniowe
  • działa rozkurczająco oraz przeciwbólowo
  • pomaga podczas wystąpienia drgawek.

Z badań wynika, że kava kava wspomaga leczenie stanów lękowych.

Zastosowanie:

Pieprz metystynowy przeznaczony jest do stosowania w celach leczniczych, a także relaksacyjnych. Zaleca się jej stosowanie w przypadku:

  • nerwicy lękowej
  • przewlekłego stresu
  • napięcia psychicznego.

Anna Marciszewicz

Fot. https://pacalli.com/blogs/news/kava-kava

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *