Rośliny, które najbardziej przyciągają kleszcze

czarny bez

Kleszcze w tym roku rozpoczęły już swoją aktywność. Stało się to wcześniej niż zwykle. Powodem jest ogromna zmiana pogody. W czasie Wielkanocy w naszym kraju można było cieszyć się niemal letnimi upałami. Termometry pokazywały ponad 20 stopni Celsjusza.

Nie trzeba chyba przypominać, że kleszcze stanowią potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Jak wiemy, przenoszą wiele niebezpiecznych chorób, w tym boreliozę.  Dlatego też tak ważna jest skuteczna ochrona przed nimi. Okazuje się, że istnieją takie rośliny, które szczególnie przyciągają te owady.

Kleszcz

Kleszcz pochodzi z rodziny pajęczaków. Przenosi wiele chorób i stanowi potencjalne zagrożenie zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Jego natura sprawia, że niepostrzeżenie na nas skacze. Próbuje się wgryźć w niemal w każdy centymetr naszego ciała. Szczególnie upodobał sobie jednak miejsca najbardziej ukrwione, w których skóra jest bardzo miękka.

Tej wiosny odnotowuje się wzmożoną aktywność kleszczy. Jest ona znacznie większa niż w minionych latach. Pozostaje nam zadać pytanie: jak się chronić, by nie stać się pożywką dla tych owadów?

Rośliny przyciągające kleszcze

Na świecie istnieje cała masa różnych środków, które odstraszają kleszcze. Niestety nie zawsze, są one tak skuteczne, że chronią nas przed ugryzieniem. Jest również wiele roślin, które bardzo mocno przyciągają te niebezpieczne owady. Eksperci radzą, by niezwłocznie pozbyć się ich ze swojego ogródka. Chodzi tutaj o takie rośliny jak:

  • mszaki
  • czarny bez
  • paprocie
  • kępy jeżyn
  • wysoka trawa
  • leszczyna
  • krzewy

Jak widać te pajęczaki, łatwo można przeoczyć. Są małe i potrafią dobrze się ukryć. Idąc po ogrodzie czy lesie, patrzymy na określony punkt przed siebie. Trudno zauważyć, czy wyczuć, że coś po nas chodzi. Dlatego też trzeba podjąć wszelkie środki ostrożności. Ubierać się do lasu w określony sposób. Te owady przyciągają tez konkretne barwy. Postarajmy się nie sadzić wspomnianych wcześniej roślin. Kleszcze są szczególnie niebezpieczne i nie należy ich bagatelizować. Gdyż lepiej zapobiegać niż leczyć.

Autor: Patrycja Żero

Fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *