Reprezentacja Finlandii. Wyniki, trener, gwiazdy, bilans z Polską. Co wiemy o potencjalnym rywalu Polski? 

reprezentacja Finlandii
\"\"

W marcu przyszłego roku dojdzie do meczów barażowych, które wyłonią ostatnich uczestników turnieju UEFA Euro 2024. Szansę na udział mają Polacy, którzy w półfinale zagrają z Estonią. W przypadku wygranej przeciwnikiem może być reprezentacja Finlandii. Co wiemy o potencjalnym rywalu Biało-czerwonych? 

Reprezentacja Finlandii – wyniki, osiągnięcia

Reprezentacja Finlandii nie ma wielkich osiągnięć na międzynarodowej arenie. Nigdy nie zakwalifikowała się na Mistrzostwa Świata. Największym sukcesem Puchaczy w szczególności jest awans na Euro 2020. Podczas turnieju Finom udało się pokonać jedynie Duńczyków. Trzecie miejsce w grupie nie wystarczyło do udziału w fazie pucharowej. Natomiast ostatnie eliminacje przyniosły rozczarowanie wśród fanów kadry Suomi. W wyrównanej grupie Finowie zajęli podobnie jak Polska 3. lokatę. Lepsze były drużyny Danii oraz Słowenii. Udział w barażach Finlandia zawdzięcza dobrej grze w Lidze Narodów UEFA.  

Reprezentacja Finlandii – trener 

W porównaniu do Biało-czerwonych, u Finów panuje stabilizacja. Markku Kanerva jest selekcjonerem reprezentacji Finlandii od 2016 roku. 59-latek jako pierwszy wprowadził ten zespół na duży turniej. Kanerva całą karierę trenerską związany jest z tamtejszym związkiem. Przed objęciem stanowiska selekcjonera, pełnił funkcję asystenta. Prowadził także kadrę Finów U21. 

Reprezentacja Finlandii – gwiazdy 

W składzie Finlandii nie ma wprawdzie piłkarzy światowego formatu, ale znajdziemy kilku zawodników prezentujących solidny poziom. Jedną z największych gwiazd bez wątpienia jest Teemu Pukki. Doświadczony, 33-letni napastnik swego czasu zapowiadał się na duży talent, na miarę Jarego Litmanena. Ma za sobą występy w takich klubach jak Schalke 04, Celtic FC czy Broendby. Obecnie występuje w klubie MLS – Minnesocie United. W reprezentacji wystąpił w 118 meczach, strzelając 39 bramek. Dzięki temu jest najlepszym strzelcem kadry Finlandii.  

Wśród wyróżniających się graczy należy przywołać Lukasa Hradeckiego. Bramkarz dobrą markę wyrobił sobie występami w lidze niemieckiej. Aktualnie gra dla Bayeru Leverkusen. Na koncie 90 meczów dla Suomi, gdzie dodatkowo pełni rolę kapitana. Za rozgrywanie piłki w zespole odpowiada Glen Kamara – piłkarz z przeszłością w juniorach Arsenalu, wyceniany jest notabene na 5 mln euro – najwięcej ze wszystkich reprezentantów. 

Finlandia – bilans z Polską, historia meczów 

Z Finlandią Polacy grali 33 razy, a bilans jest korzystny dla podopiecznych Michała Probierza. Biało-czerwoni wygrali 22-krotnie, 8 razy padł remis, a w 3 spotkaniach górą byli Finowie. Ostatnie mecze miały charakter towarzyski. Co ważniejsze, 2016 roku wygraliśmy 5:0, a w 2020 roku 5:1. O stawkę natomiast z Finlandią mierzyliśmy się podczas eliminacji do Euro 2008. Wówczas były to starcia udane dla Finów, w Bydgoszczy zwyciężyli 3:1, a u siebie zremisowali 0:0. 

Autor: Łukasz Brajczewski

Fot. shutterstock.com/ katatonia82

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *