25 lipca, 2024
Wydarzenia

Rekonstruktorzy pod Olsztynem. Wielka gratka dla fanów bitew Napoleona

rekonstrukcja bitew napoleona
\\\"\\\"

Warmia to miejsce ściśle powiązane z bitwami Napoleona Bonaparte. W Olsztynie i okolicach można znaleźć wiele monumentów, które przypominają o wizycie byłego Cesarza Francji. Jednym z pomysłów na uczczenie wizyt wielkiego przywódcy jest rekonstrukcja bitwy pod Olsztynem.

Zbliżająca się edycja Pikniku Napoleońskiego odbędzie się w 217. rocznicę bitwy nieopodal warmińskiej Barkwedy. W starciu udział brały wojska Napoleona, Rosjan i Prusaków. Niedługo pokaźna grupa ponad 100 utalentowanych rekonstruktorów postara się oddać jak najrealistyczniej wydarzenia sprzed ponad 200 lat, które działy się nad rzeką Łyna.

Bitwa nad Łyną. Tło historyczne

Bitwa pod Olsztynem miała miejsce na początku lutego 1807 roku. Po sukcesach w walkach z Prusami, Francuzi kontynuowali marsz na wschód. Celem Napoleona było pokonanie stacjonujących Rosjan we wschodnich prowincjach zaboru Pruskiego. Początkowo armia Napoleona odnosiła sukcesy, ale nie poszła za ciosem. Postanowili przezimować. Rosjanie wykorzystali ten moment i znienacka zaatakowali wroga. Francuzi odparli atak. Następnie Napoleon zadecydował o przemieszczeniu części wojsk w okolice Olsztyna w celu oskrzydlenia Rosjan. Jednak ci przejęli depeszę z planem francuskiej armii i przygotowali się na przebieg wydarzeń.

Do spotkania Francuzów z przemieszczającymi się Rosjanami doszło w Barkwedzie. Napoleon liczył, że bitwa nad Łyną będzie kluczową w całej wojnie. Mimo zwycięstwa armi francuskiej tak się nie stało. Strona rosyjsko-pruska poniosła duże straty. Mowa tu o liczbach przekraczających 1000 żołnierzy, w tym kilku oficerów. Francuzi również nie wyszli bez szwanku, ale ostatecznie to oni zwyciężyli, dzięki czemu zdobyli kontrolę nad mostami nad Łyną, co otworzyło im drogę do dalszej ekspansji w stronę Królewca.

Warto dodać, że w dzień bitwy Napoleon stacjonował wraz z dowództwem na zamku w Olsztynie, a zbiórka wojsk miała miejsce na olsztyńskim rynku.

Piknik Napoleoński pod Olsztynem. Gdzie się odbędzie? Kto weźmie udział?

Rekonstrukcja bitwy pod Olsztynem w ramach Pikniku Napoleońskiego odbywa się od 2007 roku. Show zgotuje ponad 100 rekonstruktorów z Polski, Estonii oraz Łotwy. W planie na widzów czeka cały dzień marszów wojsk i potyczek. Natomiast główna bitwa odbędzie się na łące między zabytkową aleją drzew, grodziskiem i zabytkowym cmentarzem w Barkwedach. Po głównej atrakcji na każdego będzie czekać kiełbasa, kawa i herbata, które będą serwowane nieopodal świetlicy wiejskiej w Barkwedach.

Ponadto będzie możliwość zrobienia sobie zdjęć z rekonstruktorami, z czego mogą być zadowoleni szczególnie najmłodsi. Jednak to nie wszystko, gdyż odbędzie się dodatkowo pokaz musztry, rekonstruktorzy opowiedzą wciągające ciekawostki dotyczące bitwy, a zainteresowani będą mogli dotknąć broni z czasów Napoleona.

Kiedy rekonstrukcja bitwy Napoleona pod Olsztynem?

Fani militariów z XIX w. mogą się ucieszyć na wieść, że cały 3 lutego będzie obfitował w atrakcje. Kiedy odbędzie się Piknik Napoleoński? Dzień na dobre zacznie się o godzinie 9:00 w miejscowości Jonkowo. Zostanie tam m.in. przeprowadzona zbiórka, a także oddana salwa armatnia. Później rekonstruktorzy wyruszą w prawie 8-kilometrową podróż do docelowych Berkwad. W międzyczasie stoczą liczne mniejsze potyczki ku uciesze widzów. Artyści na miejsce powinni dotrzeć około godziny 11:30. Wtedy zaczną się przygotowania do wydarzenia dnia. Bitwa planowo ma się rozpocząć o godzinie 13:00 w wyżej wspomnianej lokalizacji.

Autor: Artur Różański

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *