Puchar Świata w szermierce odwołany. Zełenski w Polsce. Decyzja RPP w sprawie kredytów. Minister Rolnictwa ogłosił dymisję.

puchar świata w szermierce
  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, wraz z małżonką Ołeną w Polsce. Otrzymał od Prezydenta Andrzeja Dudy Order Orła Białego. „Nie ma wątpliwości, że jesteś, Wołodymyrze Zełenski, wyjątkowy. Trudno ukryć łzy wzruszenia, obserwując Twoją służbę wobec ojczyzny. Nie porzuciłeś ani Ukrainy, ani swoich rodaków. Jesteś wzorem przywódcy państwa i narodu.” – wygłosił Andrzej Duda podczas swojego przemówienia. Order ten jest nadawany za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej. Więc pytanie kto komu powinien wręczyć order? 
  • Henryk Kowalczyk, Minister rolnictwa ogłosił na dzisiejszej konferencji swoją dymisję. Sytuacja ta ma związek z coraz większymi protestami rolników, m.in. w sprawie niekontrolowanego importu do Polski ukraińskiego zboża. Komisja Europejska już opublikowała projekt przedłużenia bezcłowego i bezkontyngentowego importu zbóż z Ukrainy, który ma obowiązywać od czerwca br. do 5 czerwca 2024 r. Sytuacja ta w oczywisty sposób szkodzi polskim rolnikom. 
  • Puchar Świata w szermierce, który miał odbyć się w Polsce został odwołany. Wszystko przez naciski Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE), która zmuszała organizatorów do dopuszczenia do zawodów Rosjan, i Białorusinów. Wcześniej Polski Związek Szermierczy kazał podpisać przyszłym uczestnikom Pucharu Świata deklarację, w której mieli oświadczyć, że nie popierają działań wojennych Putina. Nie powinien nikogo dziwić fakt, że zawodnicy nie chcieli podpisać owych deklaracji, ponieważ mogłoby się to wiązać z konsekwencjami w ich kraju. 
  • Raty kredytów bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej nie obniżyła zgodnie z oczekiwaniami kredytobiorców, stawki oprocentowania banku centralnego. Eksperci szacują, że są jednak możliwe aż dwie obniżki w ciagu roku. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *