Prezydent wydał oświadczenie ws. wczorajszych zatrzymań. „To krystalicznie czyste osoby”

prezydent ułaskawienie
\"\"

Dziś przed południem prezydent Andrzej Duda wydał oświadczenie związane z wczorajszym zatrzymaniem dwóch byłych szefów CBA Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Po raz kolejny utrzymał swoje zdanie. Uważa ich za niewinnych, a proces i obecne działania sądu i policji mają charakter polityczny.

Do zatrzymania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika doszło wczoraj wieczorem. Co ciekawe, odbyło się ono w Pałacu Prezydenckim, gdzie przebywali oni od rana na zaproszenie prezydenta Dudy. Około godziny 19 policjanci wkroczyli do budynku i dokonali zatrzymania obu panów. Prezydent przebywał wówczas na spotkaniu z białoruską opozycją. Przypomnijmy, że zatrzymanie miało związek z prawomocnym wyrokiem sądu, skazującym byłych szefów CBA na dwa lata pozbawienia wolności.

Kamiński i Wąsik zostali przewiezieni do komendy policji na warszawskim Grochowie, a następnie trafili do zakładu karnego. Przed jego budynkiem zebrali się politycy PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele i kilkunastu ich zwolenników. Domagali się wpuszczenia ich do środka w ramach kontroli poselskiej. Jednak ich żądania zostały odrzucone z uwagi na późną porę (było wówczas po 22).

Oświadczenie prezydenta. Apel o spokój społeczny

Prezydent Duda wydał dziś w tej sprawie oświadczenie. Po raz kolejny podkreślił, że cała sprawa skazania byłych szefów CBA ma jego zdaniem charakter polityczny, a on sam uważa ich za osoby „krystalicznie czyste”, skutecznie walczące z korupcją.

Potrzymał także swoją opinię na temat kwestii ułaskawienia obu panów:

Cały czas stałem i stoję na stanowisku, że panowie ministrowie i ich współpracownicy zostali przez prezydenta Rzeczypospolitej ułaskawieni w 2015 r. całkowicie zgodnie z konstytucją, że ułaskawienie to jest w mocy, skuteczne, a tym samym, że panowie ministrowie – dziś posłowie wybrani w ostatnich wyborach parlamentarnych – posiadają swoje mandaty i jakiekolwiek próby pozbawienia ich tych mandatów w istocie są nielegalne.

Przypomnijmy, że według orzeczenia Sądu Najwyższego nie można jednak ułaskawić osoby skazanej nieprawomocnie, co miało miejsce w 2015 r. wobec Kamińskiego i Wąsika.

Prezydent zaapelował także o spokój społeczny. Prosił o to, aby demonstracje czy pikiety związane z zatrzymaniem Kamińskiego i Wąsika odbywały się w pokojowej atmosferze. Sam zapowiedział, że będzie używał wszystkich legalnych środków, aby zmienić zaistniałą sytuację.

Rozstrzygnięcie w sprawie mandatu

Warto dodać, że tuż przed oświadczeniem prezydenta sędziowie Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego wydali wyrok w sprawie wygaśnięcia mandatu poselskiego Mariusza Kamińskiego. Odrzucono zażalenie w tej sprawie i potwierdzono wygaśnięcie mandatu. W przypadku Macieja Wąsika sytuacja pozostaje niejasna, gdyż orzeczenie o przeciwnej treści wydała nieuznawana przez TSUE Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Na najbliższy czwartek Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało manifestację \”w obronie wolnych mediów\” i przeciwko bezprawnym ich zdaniem działaniom obecnej władzy. Można się spodziewać, że do haseł demonstrujących dołączą także te związane z aresztowaniem byłych szefów CBA.

Autor: Piotr Słyszyński

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *