Powrót bezpośrednich pociągów do Zakopanego

pociągi zakopane
\"\"

Od 22 grudnia można ponownie podróżować bezpośrednio do Zakopanego. Zakończono budowę zasadniczej trasy kolejowej. Podróż pomiędzy Krakowem a Zakopanem ma wynieść zaledwie ok. 2 godziny i 15 minut.

Budowa nowych tras kolejowych

  • Podróż pociągiem z Krakowa do Zakopanego wynosiła ok. 2 godziny 40 minut.
  • Obecnie trasa musi zostać dostosowana do prędkości pociągów. Dla linii Skawina-Sucha Beskidzka będzie to maksymalnie 100 km/h. Z kolei dla trasy Chabówka-Zakopane to maksymalnie 120 km/h.
  • Prace nad nowymi trasami miały skrócił czas podróży oraz zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów. Na trasie zmodernizowano ponad 100 km torów, powstało 130 nowych rozjazdów oraz 300 obiektów inżynierskich, takich jak: mosty czy przepusty.
  • W Chabówce zbudowano nową łącznicę kolejową. Dzięki niej czas podróży do Zakopanego skrócił się o ok. 15 minut. Zmodernizowano 28 stacji i przystanków. Powstały też nowe przystanki pociągów m.in. w Bańskiej Niżnej, Poroninie-Misiagach i Chabówce-Stadion.

Pasażerowie do Zakopanego będą szybciej podróżować

Szybciej podróżować pociągiem do Zakopanego będzie m.in. z Warszawy, Trójmiasta i z Krakowa.

22 grudnia biuro prasowe PKP Polskich Linii Kolejowych poinformowało, że po przebudowie trasy, powróciły bezpośrednie pociągi do Zakopanego. W planach jest też dokończenie pozostałych robót m.in. na stacji Zakopane. Jednak stanie się to dopiero, po zakończeniu zimy. Prace będę, dotyczyły nawierzchni na peronach, montażu wiat oraz różnego rodzaju prac porządkowych i wykończeniowych. Na szczęście zakończono najważniejsze prace przed świętami, co umożliwiło oddanie trasy do Zakopanego.

Ile wyniesie inwestycja trasy do Zakopanego?

Modernizacja kolejowej zakopianki została przeprowadzona w ramach projektu „Prace na liniach kolejowych 97, 98, 99 na odcinku Skawina-Sucha Beskidzka- Chabówka-Zakopane”. Na modernizację trasy przeznaczono ponad 1,4 mld zł netto. Projekt dofinansowano również przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Bez wątpienia jest to niemały wydatek. Jednak sprawniejsza kolej, i szybsze dotarcie do celu podnosi komfort podróżowania właśnie tym środkiem transportu. Wszelkie modernizacje tego typu sprawiają, że dojazd jest szybszy ale też zmniejszają ilośc opóźnień.

Autor: Patrycja Żero

Fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *