Polskie niebo zanieczyszczone światłem. O co chodzi?

zanieczyszczenie światłem

Żyjemy w czasach, gdzie często różne zanieczyszczenia niszczą ekosystem. Bezpieczne nie pozostaje także niebo. Okazuje się, że w Polsce coraz częściej można słyszeć o zanieczyszczeniu światłem. Jednak co się kryje za tym sformułowaniem? Czy mamy się czego obawiać?

\"\"

Czym jest zanieczyszczenie światłem?

Coraz częściej można spotkać się z określeniem \”zanieczyszczenie światłem\”. Jednak czym ono się charakteryzuje? Czy jest podobne do zanieczyszczenia np. rzek? Otóż w tym wypadku sytuacja wygląda trochę inaczej. Jeśli nie wiesz, co znaczy \”zanieczyszczenie światłem\”, to spieszę z wyjaśnieniami. Termin ten oznacza zbyt duże natężenie światła w ciągu nocy. Zjawisko to występuje najsilniej w dużych miastach i powodowane jest głównie przez źle rozplanowaną infrastrukturę uliczną, ale także liczne neony oraz szyldy sklepów.

Zanieczyszczenie światłem w Polsce

Jak się okazuje, problem zanieczyszczenia światłem zaczął dotyczyć coraz większej liczby polskich większych miast, ale też miasteczek, a nawet wsi. W pewnych przypadkach obejmuje również pobliskie parki narodowe. Od kilku lat naturalne ciemne niebo w Polsce nie występuje zupełnie, wyjątkiem nie są nawet wyludnione prowincje, takie jak Bieszczady. Niebo nad Polską w 2022 roku było średnio jaśniejsze o 150% niż miałoby to miejsce w naturalnych warunkach.

Czy mamy się czym martwić? Skutki zanieczyszczenia światłem

Mimo że o skutkach zanieczyszczenia światłem nie mówi się tak wiele, to również może być ono niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Nadmiar światła nocą zakłóca rytm dobowy, co może prowadzić m.in. do osłabienia odporności, ale także poważniejszych schorzeń. Z obecną sytuacją źle czują się także zwierzęta (szczególnie z nocnym trybem życia) i rośliny. Często nadmiar światła przeszkadza także w obserwacji nieba przez astronomów.

Jakie jest rozwiązanie problemu?

Jak w przypadku większości dzisiejszych zagrożeń prowodyrem problemu są ludzie, ale także oni mogą go rozwiązać. Przede wszystkim władza lokalna powinna skupiać większą uwagę na budowie infrastruktury oświetleniowej. Warto zadbać o ciepły kolor lamp, kierunek oświetlenia oraz odpowiednie natężenie światła. Niektórzy eksperci uważają też, że dobrym krokiem byłoby objęcie światła normami emisyjnymi.

Autor: Artur Różański

Fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *