Polska studniówka niczym wesele z klasą

studniówka 2024
\"\"

Dzisiejsze studniówki znacznie odbiegają od tych organizowanych jeszcze kilka lat temu. Niegdyś bale maturalne odbywały się w szkolnych placówkach, najczęściej miały miejsce w halach sportowych. Jednak od kilku lat imprezy studniówkowe w większości organizowane są w domach weselnych czy hotelach. W niczym też nie przypominają zabaw z dawnych lat.

Niewątpliwie studniówka to jedna z najważniejszych uroczystości dla przyszłych maturzystów. Umownie to okres 100 dni, które mają zapoczątkować pierwszy „egzamin dojrzałości”. W praktyce jednak studniówki nie zawsze pokrywają się z terminem matury. W głównej mierze wszystko zależy od szkoły, która indywidualnie ustala termin. Zazwyczaj bale maturalne organizuje się w okresie zimowym, przodującym miesiącem jest styczeń, ostatnimi czasy również luty. Coraz więcej uczniów, a raczej rodziców organizuje wystawne przyjęcia studniówkowe na wzór polskich wesel.

Bale maturalne odbywają się w drogich, niekiedy bardzo ekskluzywnych lokalach, które często rezerwowane są na uroczystości weselne. Oprócz wyboru miejsca istotnym elementem całego balu jest oprawa dekoracyjna. Modne niegdyś ścianki dekoracyjne to minimum oprawy, do tego dochodzi dekoracja wejścia, stołów, sufitów czy innych dekoracji, które mogą wynieść kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Przedział cenowy w głównej mierze zależy od ilości i rodzaju dekoracji, może to być 1000 zł, a nawet i 10000 tys. zł.

Tradycyjne menu zastępują często wyszukane potrawy wzorowane na kuchnię śródziemnomorską czy azjatycką. Podobnie jak na weselach w trendach najczęściej pojawiają się słodkie czy słone stoły. Kolejną atrakcją, która jest już standardem to fotobudka, gdzie uczniowie mogą zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Wynajem takiego sprzętu to koszt około 600 zł za 2 godziny i więcej. Jednak maszyna nie zastąpi fotografa, tutaj trzeba się liczyć z kosztem od 800 zł wzwyż.

Koszty studniówki 2024

Oczywiście, każda studniówka nie obędzie się bez zespołu muzycznego czy DJ’a. Zazwyczaj zatrudnienie „didżeja” wychodzi znacznie taniej niż wynajęcie kilkuosobowej orkiestry. W tym przypadku o cenie decyduje popularność, ceny wahają się od 1000 zł w mniejszych miastach. W większych, jak Warszawa, może to być wydatek rzędu nawet 3000 zł. Istotny jest również strój wyjściowy, w którym przyszli maturzyści będą się prezentować. Obecnie dużym zainteresowaniem wśród tegorocznych maturzystek cieszą się długie suknie wieczorowe. Z kolei u maturzystów tradycyjna marynarka i eleganckie spodnie. Wydatek ubraniowy może wahać się od kilkuset, a nawet do kilku tysięcy złotych. Koszt przeciętnej sukni wieczorowej z obuwiem to około 300 do 1000 zł i więcej w przypadku znanych projektantów. Płeć męska, która również chciałaby wymienić ubiór na nowy, musi wiązać się z wydatkiem od 800 zł do 2000 zł, w zależności od jakości materiału.

Studniówka \”na bogato\”

Całość studniówki zorganizowanej „na bogato” to spory koszt dla rodziców. Zazwyczaj w jej cenę wlicza się koszt lokalu, dodatkowych dekoracji, menu, zespołu, fotografa oraz innych atrakcji np. fotolustra czy pokazów pirotechnicznych. Te koszty rozdzielane są na tzw. talerzyk, którego cena w przypadku ekskluzywnej studniówki waha się od 800 nawet do 1500 zł. Mniej wystawne imprezy to koszt przeciętnie od 200 zł do 500 zł od osoby. Więc nie sposób policzyć, jaka jest cena od pary, za którą i tak zazwyczaj płaci zapraszający. Do tego dochodzą koszty ubioru, w przypadku maturzystek dodatkowo makijażu czy fryzjera itp. Tutaj wydatek będzie zależny od wyboru marki czy jakości usługi. Podliczając mniej więcej koszty przeciętnej studniówki, polski uczeń w 2024 zapłaci od 1200 zł, a nawet do 5000 tys. zł., w przypadku wyboru ekskluzywnego miejsca i dodatkowych atrakcji.

Niestety, nie wszyscy uczniowie mogą pozwolić sobie na tak wysokie koszty organizacji, co zazwyczaj wiąże się z długimi dyskusjami pomiędzy rodzicami. W konsekwencji i tak wielu rodziców ulega presji otoczenia, zgadzając się na wyższe koszty balów maturalnych. Jednak dla wielu rodziców studniówka dziecka to wyjątkowa uroczystość, którą zazwyczaj ma się raz w życiu. Dlatego też często na taką uroczystość rodzice, jak i również dzieci, odkładają fundusze dużo wcześniej. Reasumując, nasuwa się pytanie, czy tego rodzaju bale maturalne muszą być aż tak wystawne? Czy młodym ludziom wchodzącym w pewnego rodzaju dorosłość potrzebny jest taki „przepych”? Czy organizacja bardzo ekskluzywnej studniówki dla młodzieży nie jest pewnego rodzaju sygnałem, że w życiu „wszystko przychodzi zbyt łatwo”? Jednak wielu rodziców uważa, że studniówka to bardzo ważna uroczystość dla ich pociech, warta każdych pieniędzy. Dla innych z kolei taki wydatek jest zbędny.

Autor: Urszula Szołdra

Foto: Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *