Polska kolejnym krajem wprowadzającym benzynę E10

\"\"

Już od nowego roku na stacjach benzynowych czekają nas zmiany. Pojawi się nowy rodzaj paliwa, wzbogacony o większą ilość biokomponentów. Warto sprawdzić, czy nasz samochód może być nim napędzany, ponieważ niektóre, starsze modele aut mogą być do niego nieprzystosowane.

Polska, jako 18. kraj w Unii Europejskiej, zdecydowała się na wprowadzenie nowego rodzaju paliwa. Zostanie on sukcesywnie wprowadzany już od 1 stycznia 2024 r. z oznaczeniem E10, zastępując aktualną E5. Obydwa rodzaje paliwa to benzyna silnikowa 95-oktanowa – symbol pozostanie więc bez zmian.

Zalety nowego paliwa

Główną zmianą w nowym paliwie jest zwiększenie ilości biokomponentów znajdujących się w benzynie. Oznacza to, że w E10 jest większa zawartość składników pochodzenia roślinnego. Biokomponenty są pozyskiwane z przerobu biomasy, która składa się z odpadów i pozostałości natury. Liczby 5 oraz 10 odnoszą się do ich maksymalnej dawki w paliwie. Są to liczby, które podaje się w procentach. Czyli aktualnie, znajduje się w benzynie do 5% biokomponentów, a w nowej odmianie będzie ich maksymalnie 10%. Natomiast trzeba zaznaczyć, że określony procent jest największą ilością, jaka może być w danej benzynie. Tak więc stacje paliw mogą wlać w dany zbiornik również benzynę z zawartością mniejszą, czyli pod oznaczeniem E10, może się znajdować E5.

Wprowadzenie takiego rodzaju paliwa ma być bardziej ekonomiczne oraz ekologiczne. Większa ilość biokomponentów sprawia, że E10 będzie miała mniejszą emisyjność, jedynie zużycie paliwa nieznacznie się zwiększy (1-2%). Dzięki większemu zapotrzebowaniu na składniki rolne, gospodarka również zyska. Cena przewidywalnie będzie podobna do aktualnej benzyny 95.

Benzyna E10 nie zawsze odpowiednia

Jeśli nie jesteśmy pewni dopasowania naszego samochodu do danego rodzaju paliwa, możemy to sprawdzić na klapie wlewu lub w instrukcji obsługi. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, stworzyło również wyszukiwarkę do sprawdzenia kompatybilności modeli aut z nowym paliwem. Wystarczy, że wpiszemy markę, model oraz rocznik auta. Pokażą nam się różne wersje silników, właściwe do danego modelu oraz informacja, czy benzyna E10 będzie dla naszego pojazdu odpowiednia.

Tutaj możemy to sprawdzićhttps://e10.klimat.gov.pl/

Niektóre pojazdy nie mogą tankować danego paliwa z powodu nieprzystosowanych części auta do jego składu. Negatywnie również odbiłoby się to na ich silnikach. Dlatego dla pewności najlepiej sprawdzić, czy możemy go używać. Właściciele pojazdów nie przystosowanych do benzyny E10, będą niestety musieli przerzucić się na ,,Premium\’\’ 98, które pozostanie w formacie E5.

Autor: Dorota Miechówka

Fot. 123.Rfr

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *