Podejrzane wiadomości dla użytkowników WhatsAppa

W dzisiejszych czasach cyberprzestępczość jest dość popularnym zjawiskiem. Przestępcy chcąc wyłudzić dane użytkownika często podszywają się np. pod pracowników banku, biura świadczącego usługi ubezpieczeniowe lub firmy, do której rzekomo składaliśmy CV. Warto uważać na wiadomości z nieznanych numerów i weryfikować otrzymane informacje.

Cyberprzestępcy często posługują się popularnymi komunikatorami, jak np. WhatsApp w celu wyłudzenia od nas wrażliwych danych, a w końcu i pieniędzy. W tym celu wysyłają do nas wiadomości np. z ofertą pracy lub z prośbą wpłaty na zbiórkę dla rzekomo chorego dziecka.

W ostatnich dniach wielu użytkowników aplikacji WhatsApp w Polsce otrzymało wiadomości informujące o wpływie bardzo dużej sumy pieniędzy na konto kryptowalut. To jednak niestety tylko kolejna metoda, jaką cyberprzestępcy posługują się w celu ograbienia nas z oszczędności.

Jak to się odbywa?

Treść wiadomości wysyłanej na WhatsApp brzmi:

„Twoje konto finansowe zostało otwarte. Prosimy o bezpieczne przechowywanie”.

Dodatkowo, aby nakłonić użytkowników do sprawdzenia informacji o zebranych środkach, przestępcy wysyłają im wiadomości z ich imieniem oraz nazwiskiem. W ten sposób zmuszają nas do kliknięcia w link do platformy inwestycyjnej, gdzie koniecznością do zakończenia transakcji jest podanie szczegółowych informacji takich jak:

  • dane konta bankowego
  • dane karty płatniczej, a także przesłanie zdjęcia dowodu osobistego.

Ważna informacja:

Wiadomość wysyłana jest z zagranicznego numeru. Pracownicy giełd nigdy nie kontaktują się z klientami z prośbą o wpłatę, a już na pewno nie za pomocą aplikacji, takich jak np. WhatsApp. Wykonując nieprzemyślane ruchy możemy sprowadzić na siebie naprawdę spore kłopoty. Podając komuś obcemu nasze wrażliwe dane upoważniamy go do posługiwania się nimi, a co za tym idzie ryzykujemy utratą oszczędności.

Łatwo się nabrać, ponieważ przestępcy często kontaktując się z nami posługują się wizerunkiem rzeczywistych brokerów. Inwestując w kryptowaluty możemy stać się łatwym celem dla internetowych przestępców.

Inne oszustwa przy użyciu aplikacji

2 stycznia br. na profilu interia pojawił się wpis o próbie oszustwa na ofertę pracy. Jedna z internautek otrzymała sms z indonezyjskiej firmy z informacją potwierdzającą rzekome otrzymanie od niej CV. Gdy ta skontaktowała się z ową firmą, jej podejrzenia o próbę oszustwa okazały się słuszne.

Takich przypadków odnotowano już tysiące. Według ekspertów przestępcy mogli tym sposobem wyłudzić od użytkowników aplikacji już ponad milion zł.

Warto uważać na wiadomości z nieznanych numerów. W ofertach otrzymanych od rzekomych pracodawców często proponowane są dość duże sumy pieniędzy. Nigdy nie należy wchodzić w żadne podejrzane linki. Nieostrożne działanie spowoduje, że zamiast zyskać możemy stracić.

Anna Marciszewicz

Fot: https://android.com.pl/porady/495165-ustawienia-whatsapp-funkcje/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *