Okres Wielkanocny w różnych religiach i krajach

Wielkanoc w innych krajach

Wielkanoc jest niezwykle istotnym świętem w wielu religiach. Inne z kolei odrzucają dogmat zmartwychwstania Jezusa, lub wiary w Jezusa jako syna Bożego. Poniżej dowiesz się w jakich religiach to święto jest praktykowane. Dowiesz się także jak ten okres jest obchodzony w poszczególnych krajach. 

Kto obchodzi Wielkanoc 

Oprócz katolików i protestantów Wielkanoc obchodzą także wyznawcy Kościoła prawosławnego, jednak dopiero 13 dni po świętach katolickich. W Wielką Sobotę również są święcone pokarmy. Śniadanie wielkanocne jest bardzo podobne. Ciekawostką jest to, że w Cerkwi obrzędy trwają aż kilka godzin, i trwają, aż do świtu. 

W judaizmie Święta Wielkanocne pokrywają się ze Świętem Paschy, które jest obchodzone przez Żydów na pamiątkę wyzwolenia ich z niewoli egipskiej. W Izraelu to święto trwa aż 7 dni. 

Z kolei w takich religiach jak hinduizm czy buddyzm nie ma odniesienia do zmartwychwstanie, wierzy się w reinkarnację. Polega ona na tym, że dusza po śmierci odradza się w innym ciele, ta wędrówka ma na celu jej udoskonalenie oraz oczyszczenie. 

Muzułmanie w swojej wierze odrzucają wiarę w Jezusa jako syna Bożego i nie praktykują tego typu świąt.

Również Świadkowie Jehowy, Chrześcijańska Wspólnota Zielonoświątkowa, oraz Odrodzony Kościół Boży nie uznają tego święta. 

Jak wygląda Wielkanoc w innych krajach 

Wielkanocny zajączek miał swój początek w Niemczech. Z tego kraju rozpowszechnia się także zwyczaj dekorowania drzewek kolorowymi jajkami. W Wielkiej Brytanii obrządki kościelne często trwają z samego rana, tak aby móc doświadczyć wchodu słońca, symbolizującego zmartwychwstanie. W Szwecji w tym okresie ozdabia się gałązki brzozy. W tym kraju dzieci przebierają się za „wielkanocne czarownice” odziewają się w chusty i odwiedzają domy, w nadziei na otrzymanie słodkości. 

Autor: Daria Przystał

Fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *