Ogromna asteroida minie Ziemię. NASA podaje: obiekt przeleci obok nas w nocy z 16 na 17 stycznia

asteroida blisko ziemi
\"\"

Według serwisu CNEOS prowadzonego przez NASA, w nocy z wtorku na środę (z 16 na 17 stycznia), ogromna asteroida minie Ziemię. Szacowana średnica planetoidy to 100-200 metrów. Obiekt minie nas z prędkością ok. 14 km/s.

Już najbliższej nocy wielka asteroida przeleci obok Ziemi. W najgorszym jednak przypadku obiekt znajdzie się 370 tys. km od naszej planety. To prawie tyle samo, ile wynosi dystans między Ziemią a Księżycem. Jak informują badacze, odległość ta jest całkowicie bezpieczna. Takich przelotów w przestrzeni kosmicznej mamy o wiele więcej.

Kiedy asteroida minie Ziemię i co wiemy o obiekcie?

Planetoida, którą nazwano tymczasowo 2021 CZ2, zbliży się do naszego globu dokładnie 16 stycznia o godz. 23.30 czasu uniwersalnego. Moment jej przelotu jest określony z dokładnością do około 2 minut. Asteroida minie Ziemię z prędkością 14 km/s, a jej najbliższa odległość od naszej planety może wynieść nawet 370 tys. kilometrów.

Obiekt, który dostrzegli pracownicy NASA, dość często przelatuje w pobliżu Ziemi i jest nam już dobrze znany. Należy do grupy planetoidy Aten. Są to obiekty, które krążą wokół Słońca. Ta ogromna asteroida minie Ziemię, ponieważ, podobnie jak 2,6 tysiąca innych ciał z tego zbioru, ma orbitę przebiegającą wewnątrz orbity Ziemi. Cykl obiegu 2021 CZ2 wokół Słońca trwa około 272 dni.

CNEOS podaje dane bliskich przelotów planetoid koło Ziemi

Można powiedzieć, że przeloty planetoid o różnej wielkości koło Ziemi to niemalże codzienność. Naszą planetę mijają zazwyczaj niewielkie obiekty, które nie stanowią dla nas zagrożenia. Na ogólnodostępnej stronie Centrum ds. Badań Obiektów Bliskich Ziemi (CNEOS) można zapoznać się z danymi dotyczącymi znanych bliskich przelotów planetoid koło Ziemi.

Platforma publikuje te informacje w formie tabeli, w której znajdują się różnorodne spotkania kosmiczne. Obejmują one zarówno zbliżenia porównywalne z odległością do Księżyca, jak i przeloty na dystansach kilku czy kilkunastu milionów kilometrów. Dodatkowo CNEOS udostępnia dane dotyczące przewidywanego czasu przelotu, minimalnej odległości Ziemi od obiektu oraz szacowanych rozmiarów ciał.

Autorka: Krystyna Kowalska

fot. wnp.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *