Odnaleziono ślady stóp sprzed 90 000 lat

Na terenie Maroka odnaleziono ślady stóp. Naukowcy są zdania, że mają więcej niż 90 000 lat. Szczególnie zadziwiające są prawdopodobne rozmiary osobnika, które je zostawił.

Wysoki wzrost

Powszechny dostęp do żywności oraz odpowiednia suplementacja są jednym z kluczowych czynników wpływających na wzrost. Dostarczanie odpowiednich składników odżywczych powoduje, zwiększenie wysokości człowieka powyżej przeciętnego wzrostu. Z tego też względu osoba mająca 190 cm wzrostu w dzisiejszych czasach nie jest niczym niezwykłym, choć jest to wzrost odbiegający bardzo od średniej granicy. Dawniej dieta nie była tak wzbogacona, przez co ludzie byli znacznie niżsi niż obecnie. Prawdopodobnie osoba mająca 190 cm wzrostu byłaby uznana za istnego giganta. Na takie miano z całą pewnością zasługuje osobnik, którego odnaleziono odciski stóp.

Zaskakujące odkrycie

Odkrycie jest bardzo istotne, gdyż są to najstarsze odciski ludzkich stóp znalezionych kiedykolwiek w Afryce Północnej i południowym regionie Morza Śródziemnego. Marokańskie odciski należą do grona najstarszych należących do przedstawicieli Homo sapiens.

O kulisach wyżej wspomnianych badań można przeczyć w „Scientific Reports”. Autorzy publikacji to przedstawiciele międzynarodowej grupy działającej w okolicy miasta Larache. Miejscowość leży na północno-zachodnim wybrzeżu Maroka. W miejscowości Jebel Irhoud położonej 250 km, od wcześniej wymienionej, znaleziono jakiś czas temu skamieniałe ludzkie szczątki. Niestety, na razie nie udało się na razie tego dokonać w Larache.

Odciski stóp

Prawdopodobnie ślady stóp liczące ponad 90 000 lat, zostawiła grupa składająca się z ok. pięciu osób. Podczas poszukiwań na wybrzeżu Maroka grupa naukowców znalazła 85 odcisków stóp. Zlokalizowano je na powierzchni ok. 2800 metrów kwadratowych. Analizując ich kształt oraz wielkość, badacze uznali, że należą one bezpośrednio do naszych przodków.

Na podstawie dokładnych szacunków naukowcy są zdania, że grupa liczyła pięć osób. Odnaleziono ślady stóp małego dziecka, nieco starszego, nastolatki lub osoby, która mogła być niższego wzrostu. Następnie niższej osoby dorosłej oraz wysokiego dorosłego. Ten ostatni prawdopodobnie miał ok. 190 cm wzrostu, co w czasach prehistorycznych z pewnością nie było zbyt częste.

Odkrycie może rodzić wiele pytań. Jak naukowcom udało się oszacować wiek odcisków? „Pomogła im w tym technika znana jako datowanie optycznie stymulowaną luminescencją. Najprościej można ją opisać jako określanie, kiedy po raz ostatni ziarnko piasku było wystawione na działanie światła słonecznego. Dzięki temu autorzy analiz mogą wyjaśnić kwestie związane z wiekiem danego śladu. Ostatecznie stwierdzili, że mają do czynienia z odciskami liczącymi około 90 300 lat. Margines błędu to 7600 lat, dlatego możemy bezpiecznie założyć, że mowa o śladach stóp liczących od 80 000 do 100 000 lat”.

 Odnalezione odciski stóp są bez wątpienia bardzo interesujące i są źródłem cennych informacji o historii ludzkości. Jakiś czas temu na Półwyspie Arabskim odnaleziono ślady stóp mające ok. 120 000 lat. W Republice Południowej Afryce znaleziono natomiast mające ok. 153 000 lat. Pozostaje nam czekać na kolejne tego typu odkrycia, które być może zburzą stawiane do tej pory teorie o ewolucji, czy czasach istnienia ludzkości.

Autor: Patrycja Żero

Fot: Focus

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *