7 września, 2024
Zdrowie

Od 1 lipca zmiany w e-receptach. Niektóre z nich będą odrzucane

recepta zmiany

W służbie zdrowia wciąż zachodzą różnego rodzaju zmiany. Wszystko po to, aby ułatwić pacjentom korzystanie z opieki zdrowotnej. Już od 1 lipca br. zostaną wprowadzone zmiany w systemie wystawiania e-recept. Czy będą korzystne i dla kogo?

Znów czekają nas zmiany w usługach świadczonych przez służbę zdrowia. Tym razem sprawa dotyczy wystawiania tzw. recept rocznych. 1 lipca br. mają wejść w życie zmiany.

Nowe zasady zarówno wystawiania recept, jak i ich realizacji zostały wprowadzone na mocy ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Na czym mają polegać zmiany w receptach?

Owe zmiany to skutek wcześniejszych reform związanych z wystawianiem oraz realizacją recept rocznych. 1 marca br. został zmieniony sposób opisywania dawkowania leku na e-receptach. To z kolei rezultat wprowadzenia nowej regulacji uniemożliwiającej pacjentom jednorazowe wykupienie leku na cały rok. Od tej pory pacjent może otrzymać zapas leku na okres nie dłuższy niż 120 dni. Kolejnego zakupu może dokonać dopiero po upływie 90 dni od poprzedniego. Ta zmiana wiąże się z koniecznością wyliczania maksymalnej możliwej dawki.

Rozwiązanie miał stanowić system teleinformatyczny P1 służący do wyliczania dozwolonej do wydania w aptece ilości leku.

Zmiany w e-receptach

Obecnie możliwe jest wystawianie recept na dwa sposoby – według wcześniejszego sposobu oraz przy pomocy nowego systemu. Od 1 lipca br. będą obowiązywały nowe zasady wystawiania recept rocznych, do których aktualnie przygotowywani są lekarze i ich stanowiska pracy. Źle wystawiona recepta będzie natychmiast odrzucana i blokowana przez system.

Okres przejściowy w zmianach

Początkowo zmiany dotyczące wystawiania recept rocznych miały zostać wprowadzone 1 kwietnia br. Ministerstwo Zdrowia podjęło jednak decyzję o przedłużeniu okresu przejściowego do 8 maja. Po tym terminie e-recepty wystawione według starego schematu dawkowania miały być odrzucane. Tuż przed jego upływem jednak rozporządzenie dotyczące zmian rozporządzenia ws. recept zostało wysłane przez resort zdrowia do konsultacji. W ten sposób termin wprowadzenia zmian w receptach elektronicznych znów uległ zmianie. Nowym wyznaczonym terminem jest 30 czerwca 2024 r.

Zmiany w e-receptach – co oznaczają dla pacjentów?

Owe zmiany nie wymuszają na pacjentach jakichkolwiek ruchów, jedynie obligują lekarzy do unowocześnienia oprogramowania gabinetowego tak aby było ono dopasowane do nowych reguł. Nie wykonanie tego może oznaczać dla pacjenta problem z uzyskaniem rocznej recepty.

Anna Marciszewicz

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *