Ochrona przeciwpożarowa – nowe wytyczne ws. garaży dla samochodów elektrycznych

garaże dla samochodów elektrycznych

Statystyki pokazują, że do pożarów samochodów elektrycznych dochodzi rzadziej, niż dzieje się to w przypadku samochodów z napędem spalinowym. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że na drogach wciąż możemy spotkać jednak więcej samochodów spalinowych, liczba tak jednak maleje. Warto więc wiedzieć, jak zapobiec takiemu zdarzeniu. Niedawno weszły w życie przepisy dotyczące garaży dla pojazdów elektrycznych i hybrydowych.

Według statystyk do samozapłonów samochodów elektrycznych dochodzi rzadziej niż w przypadku pojazdów z tradycyjnym napędem. Jednak, ze względu na charakterystykę takich zdarzeń, wymagane są specjalne środki bezpieczeństwa.

Główną przyczyną samozapłonu samochodu elektrycznego może być uszkodzony akumulator. Niedawno pojawiły się nowe przepisy dotyczące garaży, w których trzymane są „elektryki”. Pierwszym z nich jest wprowadzenie systemów, dzięki którym możliwe stanie się szybkie wykrycie pożaru. Kolejnym jest ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia. Celem wprowadzenia zmian jest ochrona nie tylko samych pojazdów, ale też całej konstrukcji garażu.

Co zrobić, by móc szybko reagować?

Aby móc odpowiednio szybko reagować, warto wyposażyć miejsce garażowania pojazdu w:

  • czujniki dymu
  • czujniki temperatury lub też kamery IP

Dzisiejsza technologia umożliwia nam szybką reakcję i wezwanie właściwych służb, a co za tym idzie – zapobiegnięcie większej tragedii.

Ponadto warto też zastosować zabezpieczenia w postaci systemów ograniczających rozprzestrzenianie się ognia, takich jak stałe urządzenia gaśnicze, które uruchamiają się w momencie wykrycia zbyt wysokiej temperatury. Tego rodzaju zabezpieczenia nadają się do stosowania zarówno w nowych, jak i już użytkowanych miejscach garażowania.

Z czym wiążą się nowe rozwiązania i jakie płyną z tego korzyści?

Zarówno dla właścicieli, jak i zarządców garaży wprowadzenie nowych technologii wiąże się z obowiązkiem przeprowadzenia ich przeglądu i wprowadzeniu ewentualnych poprawek.

Nowe technologie niewątpliwie mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo użytkowników samochodów elektrycznych i hybrydowych. Ponadto może ona doprowadzić do obniżenia kosztów ubezpieczenia.

Jak uświadamiać właścicieli pojazdów?

Aby zwiększyć świadomość kierowców samochodów elektrycznych na temat ryzyka, jakie niesie za sobą samozapłon pojazdu, warto organizować kampanie społeczne oraz regularne szkolenia na temat przepisów przeciwpożarowych i przeciwdziałania niebezpieczeństwu.

Anna Marciszewicz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *