Nowy park narodowy w Polsce powstanie jeszcze w tym roku?

nowy park narodowy w polce
\"\"

Najmłodszy park narodowy w Polsce – „Ujście Warty” – utworzono w 2001 r. Łącznie mamy w granicach naszego kraju 23 rezerwaty przyrody. Wiceminister Klimatu i Środowiska Mikołaj Dorożała zdradził w rozmowie z portalem Gazeta.pl, że nowy park narodowy w Polsce powstanie prawdopodobnie jeszcze w tym roku. W planach są także kolejne.

Ministerstwo rozważa utworzenie nowych parków narodowych po przeprowadzeniu wstępnych konsultacji. Choć lokalizacje są jeszcze tajemnicą, wiceminister Dorożała zasugerował, że istnieją już wyznaczone i zbadane obszary. To właśnie one mogą stać się rezerwatami przyrody. Niektóre województwa, takie jak warmińsko-mazurskie czy łódzkie, nie posiadają obecnie parków narodowych, co może się zmienić w niedalekiej przyszłości.

Nowy park narodowy w Polsce jako pierwszy od ponad 20 lat

Podczas konferencji dotyczącej ochrony cennych drzewostanów minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska wspomniała o możliwości utworzenia położonego na południe od Przemyśla Turnickiego Parku Narodowego. Zaznaczyła jednak, że to jeszcze nie etap, na którym można oficjalnie ogłosić decyzję, ponieważ trzeba uwzględnić opinię wielu zainteresowanych podmiotów.

Premier Donald Tusk ogłosił 3 stycznia plan zorganizowania \”okrągłego stołu\” poświęconego dyskusji nt. perspektyw polskich lasów. W spotkaniu uczestniczyć mieliby przedstawiciele leśników, branży drzewnej, samorządów, mieszkańcy, organizacje pozarządowe oraz aktywiści zajmujący się ochroną środowiska. Premier typuje Witolda Kossa na nowego Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Pod znakiem zapytania stoi także model finansowania w Funduszu Leśnym. Wiceszef MKiŚ podkreślił, że środki te powinny trafiać do lokalnych społeczności. Pozwoliłoby to na faktyczne wyrównanie strat w Lasach Państwowych w niedochodowych nadleśnictwach.

Co wiemy o Turnickim Parku Narodowym?

Temat zwiększania powierzchni istniejących rezerwatów przyrody porusza się co jakiś czas. Ostatnio MKiŚ zdradziło nieco więcej szczegółów na temat tego, gdzie miałby powstać nowy park narodowy w Polsce oraz na jakim etapie są prace nad jego utworzeniem.

Teren Turnickiego Parku Narodowego, który będzie nowym obszarem chronionym w Polsce, ma wyjątkowy charakter. Jest to wynik aktywnego zaangażowania społeczności lokalnej zarówno w kształtowanie, jak i ochronę tego obszaru. Projekt ten reprezentuje nowoczesne podejście do ochrony środowiska, aktywizując w nią społeczności lokalne. Głównym celem utworzenia parku jest nie tylko zachowanie cennych ekosystemów, ale również promowanie edukacji ekologicznej i wspieranie zrównoważonej turystyki. Świadczy to o kompleksowym podejściu do troski o środowisko naturalne.

Autorka: Krystyna Kowalska

Fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *