Nowe programy dla szkół i przedszkoli

Ministerstwo Edukacji Narodowej, podczas środowej konferencji prasowej „Programy i przedsięwzięcia dla szkół i przedszkoli”, ogłosiło zbliżający się start programów „Podróże z klasą” i „Kto ty jesteś? – Polak mały”.

Pierwszy z nich adresowany jest do uczniów i uczennic szkół podstawowych i ponadpodstawowych, natomiast drugi swoim zakresem obejmie grupy przedszkolne.

Szansa na pełne dofinansowanie do wycieczki szkolnej

Barbara Nowacka, szefowa MEN, poinformowała, że w ramach przedsięwzięcia szkoły podstawowe i ponadpodstawowe mogą otrzymać nawet całość dofinansowania do wycieczki szkolnej. Początek naboru wniosków rozpocznie się już 19 czerwca. O przyznaniu środków decyduje kolejność zgłoszenia, a projekt realizowany ma być do wyczerpania finansów. Realizacja funduszy dotyczyć ma wycieczek organizowanych od nowego roku szkolnego 2024/2025 w okresie od września do grudnia.

Program dla szkół. Ile dni trwania wycieczki, tyle placówek kulturalnych do odwiedzenia

Jak wyjaśniła minister Nowacka, głównym założeniem idei jest zachęta młodzieży do udziału w wydarzeniach kulturalnych. Ilość odwiedzanych placówek kultury jest ściśle związana z ilością dni trwania wycieczki. W praktyce oznacza to, że w programie dwudniowego wyjazdu, uczniowie powinni pójść do dwóch instytucji kultury, w przypadku trzech – do trzech, itd.

Na ten cel MEN planuje przeznaczyć 60 mln w tym roku. W ramach projektu pełnemu dofinansowaniu podlegają wycieczki trwające min 2 i max 5 dni. Kwota dofinansowania zależna jest od czasu trwania wyjazdu. Aby skorzystać z programu, na liście uczestników musi znaleźć się minimum 10 uczniów, a łączny koszt kwaterunku i wyżywienia nie może wynieść więcej niż 250 zł na dobę na osobę.

Dodatkowe zajęcia dla przedszkolaków

Przedsięwzięcie “Kto ty jesteś? – Polak mały” objąć ma dofinansowanie do zajęć dodatkowych dla przedszkoli. Skierowany ma być do organizacji pozarządowych, instytucji kultury i instytucji naukowo-badawczych. Minister Nowacka poinformowała, że rozpisanie jego zasad nastąpi w przyszłym tygodniu, a nabór do niego przeprowadzony zostanie w nadchodzącym miesiącu.

Na początku nowego miesiąca pojawi się komunikat MEN dotyczący jego ustanowienia, a nabór wniosków realizowany będzie od 26 czerwca do 17 lipca 2024.

W ramach trwania projektu środki finansowe można będzie uzyskać na organizację zajęć kulturalnych, pikników, wystaw, czy wycieczek dla przedszkolaków. Poza wymienionymi wcześniej instytucjami, czy organizacjami, o fundusze ubiegać mogą się także podmioty prowadzące statutową działalność w zakresie oświaty i wychowania.

Moduły tematyczne

Całość podzielona ma zostać na moduły tematyczne. W zależności od ich planowanego przeznaczenia zmienia się wysokość wsparcia w jego obrębie. A przedstawia się on następująco:

  • ,,Odkrywcy świata” – od 20 tys. zł do 500 tys. zł
  • „Kultura dla przedszkola” – od 20 tys. zł do 500 tys. zł
  • „Bezpieczne przedszkolaki” – od 20 tys. zł do 500 tys. zł
  • „Świat w przedszkolu” – od 20 tys. zł do 500 tys. zł.

Mamy nadzieję, że najnowsze przedsięwzięcie Ministerstwa Edukacji Narodowej pozwoli tym placówkom edukacyjnym w naszym kraju, które borykały się z brakiem środków, lepiej dbać o edukację kulturalną naszych dzieci i młodzieży.

Sylwia Zaroślińska

Fot: MEN

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *