24 lipca, 2024
Lifestyle

Niezwykły depozyt odkryty w Lasach Rembertowskich

depozyt znaleziony w lesie

O Polskim Stowarzyszeniu Poszukiwaczy “Husaria” i niezwykłym odkryciu, którego dokonał jeden z jego członków.

Polskie Stowarzyszenie Poszukiwaczy “Husaria” to grupa pasjonatów, którzy na terenie województwa mazowieckiego podejmuje działania o charakterze historycznym, edukacyjnym, społecznym i charytatywnym. Jak przekazała jedna ze współtworzących je osób, w wydarzeniach organizowanych przez stowarzyszenie biorą udział często dzieci członków “Husarii”. Między innymi w taki sposób chcą zaszczepić w nich miłość do historii.

Grupa jest ponadto pomysłodawcą cyklicznej akcji “Posprzątaj las z Husarią”, odbywającej się przy wsparciu samorządów i lokalnej społeczności. Organizuje też wakacyjną “Noc z Husarią w lesie”, gdzie królują zabawa i śpiew przy ognisku, a uczestnicy mogą posłuchać nieznanych za dnia odgłosów lasu, spędzając noc pod namiotem. Grupa bierze także udział w różnego rodzaju festynach, spotkaniach z młodzieżą, obchodach świąt i zlotach, promując historię i przełamując stereotypy dotyczące poszukiwaczy.

Depozyt odkryty w lesie

W niedzielę 25 lutego “Husaria”, na podstawie pozwoleń wydanych przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, prowadziła poszukiwania na terenie Lasów Rembertowskich. Było to drugie wyjście w teren w tej lokalizacji. Detektor jednego z członków Stowarzyszenia, pana Dariusza, dał znać, że coś znajduje się pod sondą. Jak relacjonował mi sam znalazca: jako pierwsza światło dzienne ujrzała aluminiowa złotówka, na której widniał napis “Spółdzielnia Spoż. 9 PAP”. Po chwili zaczęły pojawiać się kolejne krążki, w sumie udało się odnaleźć depozyt, na który składały się 42 monety o nominale 50gr i sześć o nominale 1zł. Jak się okazało – znalezione przedmioty to żetony (monety zastępcze) 9 Pułku Artylerii Polowej.

Podjęcie, zabezpieczenie i przekazanie odkrytych numizmatów

Znalazca zaalarmował kolegów, pojawili się gapie. O odkryciu niezwłocznie powiadomiono MWKZ. Z racji tego, iż skarb znajdował się przy ścieżce, w dość zaśmieconym, ale stosunkowo łatwo dostępnym terenie, podjęto decyzję o niezwłocznym podjęciu i zabezpieczeniu przedmiotów. Po dwóch dniach przekazane zostały one protokolarnie na ręce inspektora ds. zabytków MWKZ, a miejsce odkrycia poddane oględzinom. Będzie ono w przyszłości przedmiotem dalszych analiz prowadzonych przez urząd konserwatorski.

9 Pułk Artylerii Polowej

Rodowód pułku swymi korzeniami sięga utworzonego w Zajezierzu w kwietniu 1919 roku XI ćwiczebnego dywizjonu i baterii zapasowej 2 krakowskiego pułku artylerii polowej. W czasie wojny z bolszewikami jego dywizjony walczyły na różnych frontach. I dywizjon walczył w składzie 9 Dywizji Piechoty, a II dywizjon VII Brygady Rezerwowej. W czasie pokoju garnizonem pułku była Biała Podlaska (do 1933 roku), a później Siedlce. We wrześniu 1939 roku pułk stawiał opór niemieckiej agresji walcząc w składzie macierzystej 9 Dywizji Piechoty.

Wielkie emocje towarzyszące odkryciu

Pan Dariusz, który odkrył skarb, dał się poznać jako skromny człowiek z wielką pasją. Jak powiedział po odkryciu depozytu i zorientowaniu się z czym ma do czynienia “zrobiło mu się miękko”. Jego marzeniem jest ujrzeć swoje znalezisko w muzealnej gablocie i móc zrobić sobie z nim zdjęcie.

Autor: Piotr Zarośliński

Fot. https://www.facebook.com/PSPHusaria/?locale=pl_PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *