Niebawem premiera filmu o legendzie Lecha Poznań

Mirosław Okoński
\"\"

30 stycznia odbędzie się premiera filmu o legendzie Lecha Poznań – Mirosławie Okońskim. Autorzy wykonali gigantyczną pracę, o czym świadczy kilkadziesiąt godzin rozmów, które przeprowadzili z osobami związanymi z popularnym \”Okoniem\”.

Mirosław Okoński od drugiej połowy lat 70. mieszka w Poznaniu. W Lechu występował w latach 1977-1980, 1982-86 oraz w 1992 roku. Ma za sobą także grę w Bundeslidze, w drużynie HSV i w lidze greckiej – w AEK Ateny. Był zawodnikiem lewonożnym. Grał głównie jako lewoskrzydłowy i rozgrywający. Imponował znakomitą techniką i wyobraźnią.

„Okoń – moja droga” to tytuł filmu, który w przyszły wtorek w jednym z poznańskich kin obejrzy kilkuset specjalnych gości, znawców futbolu i ludzi filmu. Na początku lutego natomiast dowiemy się, gdzie szerzej będzie można zobaczyć produkcję w reżyserii Piotra Łuczaka z „Głosu Wielkopolskiego”.

Sięgnięto do przeszłości \”Okonia\”

W filmie „Okoń – moja droga” pokazano pierwsze kroki, które stawiał Okoński w profesjonalnym futbolu. Popularny \”Okoń\” zaczął grać w piłkę w rodzinnym Koszalinie. Występował w miejscowej Gwardii, skąd w 1977 roku przeniósł się do Lecha Poznań i szybko zyskał uwielbienie tamtejszych kibiców. Można się spodziewać, że w filmie pojawią się też gorzkie sceny z życia legendy Kolejorza. Wielu bowiem uważa, że Okoński mógł osiągnąć znacznie więcej na boisku, ale ponieważ nie do końca dobrze się prowadził, nie wykorzystał w pełni swojego wielkiego potencjału. Krążą już legendy o jego hulaszczym trybie życia.

Wypowiedzi znanych osób

Jak podaje \”Głos Wielkopolski\” w filmie o Okońskim parę słów na jego temat powiedzą byli selekcjonerzy reprezentacji Polski: niedawno zmarły Wojciech Łazarek i Antoni Piechniczek, a także piłkarze Kolejorza sprzed lat: Jarosław Araszkiewicz i Marek Rzepka czy również niedawny zmarły Andrzej Iwan, z którym \”Okoń\” grał w lidze greckiej.

Jeśli chodzi natomiast o dziennikarzy, to można liczyć na komentarze fachowców znanych w regionie i szerzej w całym kraju. Na potrzeby filmu wypowiadali się: Marek Lubawiński, Andrzej Kuczyński, Maciej Lehmann, Krzysztof Ratajczak, Józef Djaczenko, Radosław Nawrot (autor książki o Okońskim), Janusz Basałaj, Andrzej Janisz, Stefan Szczepłek, Marcin Grzywacz oraz Dariusz Szpakowski.

Zapomniana legenda Lecha?

Mirosław Okoński pozostaje postacią nietuzinkową w pamięci kibiców Lecha Poznań i w ogóle fanów polskiego futbolu. Piłkarską wirtuozerię łączył z niekiedy szalonym życiem. Na pewno zasłużył na taki film. Wkrótce się przekonamy, czy twórcy podołali wyzwaniu.

Warto przypomnieć, że kilka lat temu powstał film dokumentalny \”Kaka\” o życiu i karierze Kazimierza Deyny, legendy Legii Warszawa i reprezentacji Polski. Teraz będziemy mieli okazję zobaczyć na ekranach wiodącą postać odwiecznego rywala stołecznej drużyny. I dobrze się stało, bo ile w poznańskim środowisku piłkarskim o Okońskim cały czas się pamięta, w innych częściach kraju ten znakomity piłkarz wydaje się być nieco zapomniany.

Autor: Bartłomiej Najtkowski

Fot. NewsPix

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *