Nie kupuj w SHEIN i nie wspieraj współczesnego niewolnictwa

shein

Marka Shein szturmem wdarła się na polski rynek. Firma fast fashion produkuje w bardzo szybkim tempie niezliczoną ilość ubrań. Mimo że ubrania pochodzą z Chin i ich wysyłka trwa dość długo, to właśnie cena przekonuje przyszłych klientów. Jak się okazuje na tym koniec pozytywów. 

Jakość ubrań 

Jak czytamy na wielu forach internetowych jakość ubrań marki Shein pozostawia wiele do życzenia. Niestety to nie zła jakość okazała się największym problemem. 

Naukowcy z uniwersytetu w Toronto wykryli w ubraniach pochodzących z Shein, AliExpress i Zafu toksyczne substancje. Wyniki badań były zatrważające – ilości ołowiu dwudziestokrotnie przekraczała normy ubrań dla dzieci. W oficjalnym komunikacie Shein odpowiedziało jednak, że wycofują dane produkty ze sprzedaży i rezygnują z dostawcy, który dostarczył dany materiał. 

Co jednak gdyby badań nie wykonano? 

Ołów to pierwiastek wykorzystywany w barwnikach, w większych ilościach może przyczynić się do uszkodzenia serca, nerek, mózgu, a także organów rodnych. 

Współczesne niewolnictwo – mówmy o tym głośno! 

Dziennikarskie śledztwo wykazało, że bardzo niskie zarobki osób pracujących przy produkcji ubrań to nie największy problem. Występuje także trudność z jej wypłatami, a nieludzkie traktowane objawia się także w praktykach zabierających 2/3 kwoty w przypadku popełnienia jednego błędu. Pracownikowi przysługuje tylko jeden dzień wolnego w miesiącu. Zatem zakupując ubrania marki Shein przyczyniasz się do nieludzkiego wykorzystywania pracowników. 

Co warto robić przed i po zakupie ubrań? 

Podsumowując przed zakupem ubrania danej marki, dowiedz się jakie materiały są używane do jego produkcji. Wybieraj certyfikowane produkty, wykonane z naturalnych materiałów, dzięki temu masz pewność uniknięcia podrażnień skóry. Poza tym w ubraniach wykonanych z bawełny, lnu czy wiskozy nasza skóra nie poci się, tak jak w przypadku ubrań z poliestru – czyli krótko mówiąc z plastiku. 

Po zakupie ubrania wypierz je przed założeniem. Wiele ubrań pochodzących z sieciówek jest zabezpieczanych środkami grzybobójczymi i pleśniobójczymi. Oprócz zwracania uwagi na naturalne materiały, wybierajcie polskie firmy. W ten sposób przyczyniacie się do wspierania rodzimych marek, i rozwoju polskiej gospodarki.

Autor: Daria Przystał

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *