Nastolatkowie a świat social mediów

Odpowiedzialność za ukształtowanie właściwego podejścia dziecka do świata mediów spoczywa przede wszystkim na rodzicach. Warto uświadamiać im, że świat widziany w mediach nie jest do końca prawdziwy.

Wpływ social mediów na nastolatków jest dzisiaj ogromny. Mają oni nieograniczony dostęp do wszelkich informacji oraz ulubionych treści. Nic więc dziwnego, że trudno zachęcić je do jakiejkolwiek innej aktywności.

Człowiek jest istotą społeczną, a za tym idzie potrzeba bycia członkiem jakiejś grupy, co dzięki mediom społecznościowym nie stanowi już problemu. To niestety powoduje zamknięcie na świat pozawirtualny.

Wielu młodych ludzi większą część dnia spędza przed komputerem korzystając głównie z mediów społecznościowych. Taka forma kontaktu jest więc dla nich czymś naturalnym. Wielu z nich wręcz woli rozmowy online, niż twarzą w twarz.

Jak social media wpływają na poczucie własnej wartości?

Kontaktowanie się z koleżanką/kolegą przez social media, zamiast zwykłej rozmowy ma duży wpływ na rozwój młodego człowieka, jego psychikę, osobowość, a nawet poczucie własnej wartości.

Social media pokazują świat wyidealizowany. To prowadzi do spadku samooceny młodego człowieka, zaczyna on postrzegać siebie jako gorszego od innych.

Jak pomóc nastolatkowi wyjść ze świata wirtualnego a wejść w realny?

Aby pomóc młodzieży otworzyć się na świat i bardziej akceptować siebie takim, jakim jest warto skorzystać z pomocy specjalisty. Pomocne mogą okazać się również różnego rodzaju spotkania, czy warsztaty wspierające.

Umiejętność akceptowania siebie i szacunek do samego siebie oraz poczucie własnej wartości to podstawa. Jeżeli dziecko będzie wychowywane w taki sposób aby było pewnie siebie i swojej wartości, wówczas nie będzie ulegało manipulacji w sieci.

Nie możemy całkowicie zabronić dziecku korzystania z mediów. Należy jednak pokazać mu, jak robić to we właściwy sposób, aby nie ulec złudzeniom i nie zaszkodzić sobie.

Kontakt z drugim człowiekiem poza siecią jest bardzo ważny. Warto więc zadbać o to, aby nie zabrakło go w życiu dziecka i kontrolować, ile czasu spędza przed ekranem przeglądając media społecznościowe.

Anna Marciszewicz

Fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *