Na terenie Węgier odnaleziono ruiny średniowiecznego kościoła

Na północy Węgier odnaleziono ruiny starego kościoła. Wykopaliska rozpoczęły się w marcu tego roku. Budynek znajdował się na terenie kortu tenisowego, jednak po 1544 roku uległ zniszczeniu. Obecnie trwa jego odbudowa. Projekt finansowany jest ze środków władz Węgier. Co jeszcze znajduje się w tym miejscu?

Dotąd nie było wiadomo, gdzie dokładnie znajdują się szczątki zniszczonego przed laty Kościoła Najświętszej Marii Panny. Dziś jednak nastąpił przełom.

Świątynia w wyniku walk osmańskich została zrujnowana. W marcu tego roku rozpoczęły się prace nad jej odbudową. To jednak nie jedyne znalazisko. Archeolodzy podczas przeprowadzenia wykopalisk znaleźli coś jeszcze.

Atak Turków na Węgry a losy Kościoła

W końcu udało się rozpoznać znalezisko. Okazał się nim Kościół, przed którego ołtarzem odkryto kryptę, w której wieki temu umieszczono ciała 3 osób. Oprócz tego znajdowały się w nich także różne przedmioty takie jak:

  • ołowiany śrut
  • ostroga
  •  oraz miedziana miska.

Grobowce dla żołnierzy?

Zdaniem archeologów pochówki te były przygotowane dla poległych żołnierzy.

Kościół natomiast zawalił się po roku 1544. W tym momencie rządy w Wyszechradzie objęli Turcy. Zgrabili oni wszelkie skarby znajdujące się w klasztorze, Kościele oraz na terenie królewskiego zamku.

Prace nad jego odbudową trwają. Projekt współfinansowany jest ze środków węgierskich władz. Z kolei zbieraniem dowodów świadczących o poprzednim wykorzystaniu zabudowań zajmują się archeolodzy.

Anna Marciszewicz

Fot: Shutterstock/feelthedrone

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *