Meta ukryje treści kontrowersyjne przed nastolatkami na Facebooku i Instagramie

meta cenzura
\"\"

W dobie powszechnego dostępu do mediów społecznościowych, umiejętne i świadome korzystanie z nich staje się kluczowym elementem zachowania zdrowego balansu w życiu cyfrowym. Niestety, to młodzi ludzie są najbardziej narażeni na destrukcyjny wpływ Internetu. Z tego względu firma Meta ukryje treści kontrowersyjne przed nimi na Facebooku i Instagramie. Czy to faktycznie dbałość o zdrowie psychiczne nastolatków?

O znalezienie szkodliwych treści w sieci nietrudno. Niektóre z nich są dobierane do użytkowników na podstawie algorytmu. Kontrowersji związanych z działaniem serwisów, takich jak Facebook czy Instagram nie brakuje. O ile dorośli potrafią podejść krytycznie do informacji znalezionych w Internecie, o tyle młodzież jeszcze nie za dobrze sobie z tym radzi.

Meta ukryje kontrowersyjne treści nie pierwszy raz

Kontrowersyjne treści w sieci były i prawdopodobnie nadal będą. Niewygodny dla pioniera wśród serwisów społecznościowych stał się jednak fakt, że te o charakterze seksualnym czy dyskryminującym zaczynają być ogólnodostępne. Mają do nich wgląd nie tylko nastolatkowie, ale i młodsze dzieci.

W związku z głośną ostatnio sytuacją dotyczącą wyświetlania reklam Walmart i Match Group obok treści potencjalnie promujących wykorzystywanie seksualne dzieci, Meta ukryje treści kontrowersyjne przed młodzieżą na Facebooku i Instagramie. Jak będą wyglądać nowe funkcje i czy faktycznie uchronią zdrowie psychiczne nastolatków?

Niestety ani regulaminy wewnętrzne, ani regulacje dotyczące zamieszczania postów, nie są w stanie wyłapać wszystkiego, co narusza zasady platform. Meta co rusz łagodzi kontrowersyjne sytuacje obietnicami. Jak się okazuje nie zawsze wprowadzenie przez firmę nowej funkcji jest skuteczne.

Jak będzie tym razem?

Meta reaguje na doniesienia o łamaniu zasad, wprowadzając nowe funkcje mające zapewnić bezpieczeństwo nastolatkom korzystającym z Facebooka i Instagrama. Firma planuje restrykcyjne ustawienia kontroli treści, w tym ukrywanie wyników wyszukiwania związanych z samobójstwami, samookaleczeniem i zaburzeniami odżywiania na Instagramie. Dodatkowo algorytm przekieruje użytkowników szukających pomocy do ekspertów.

Co więcej, młodzi użytkownicy automatycznie będą korzystać z najbardziej restrykcyjnych ustawień funkcji ograniczającej rekomendacje treści. Proces aktualizacji ustawień zostanie uproszczony, umożliwiając dokonywanie zmian za pomocą kilku kliknięć.

Czy Meta ukryje treści kontrowersyjne przed młodzieżą tylko ze względu na własne interesy? Miejmy nadzieję, że działanie to jest podejmowane nie tylko po to, aby wyciszyć medialną burzę. Oby firma faktycznie ograniczyła nastolatkom dostęp do szkodliwych dla nich informacji.

Autorka: Krystyna Kowalska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *