Memy o Polakach – jak widzimy sami siebie

\"\"

Każdego dnia w sieci napotykamy na różnego rodzaju memy. Z tych krótkich, zabawnych komunikatów możemy dowiedzieć się wiele o nas jako Polakach. Jak je rozpoznajemy? Czym przyciągają naszą uwagę?

Co to jest mem?

Memy krążą po sieci już od kilkunastu lat. Cieszą się więc dużą popularnością. Są bardzo często wykorzystywane w komunikacji międzyludzkiej. Mem internetowy zalicza się do tekstów kultury. Jest to rodzaj humorystycznych wypowiedzi tworzonych w taki sposób, aby wzbudzać zainteresowanie, a nieraz i bawić odbiorcę. Potocznie wyrazem „mem” określa się zabawny obrazek z tekstem umieszczony i, co ważne, błyskawicznie rozprzestrzeniany w internecie. Ma więc charakter zaraźliwej informacji – przenosi się jak wirus poprzez portale społecznościowe, fora internetowe lub komunikatory takie jak np. poczta elektroniczna.

Kto i dlaczego tworzy memy?

Każdy może zostać twórcą mema. Są one bowiem tworzone przez internautów, którzy korzystają z gotowych szablonów zamieszczonych w Internecie, zwanych generatorami memów lub specjalnych aplikacji dostępnych na telefon. Głównym celem tworzenia memów jest wzbudzenie zainteresowania i emocji. Mają za zadanie przyciągnąć uwagę internautów do ważnych osób lub wydarzeń, najczęściej poprzez ich wyśmiewanie.

Formy memów

Memy łączą elementy wizualne z tekstem. Istnieje wiele różnych form tego gatunku wypowiedzi. Należą do nich m.in.:

  • zdjęcia
  • krótkie filmiki
  • GIF’y przybierające często formę krótkich, powtarzających się animacji
  • zrzuty ekranów, np. z Facebooka lub kadr z filmu, serialu bądź też kreskówki

Obrazy wzbogacone są krótkim, często humorystycznym tekstem.

Memy o Polakach

Czy my Polacy potrafimy się z siebie śmiać? Czy dostrzegamy swoje wady i zalety? Odpowiedzi na te pytania przynoszą nam właśnie memy. Ich treści w zabawny sposób przedstawiają aktualne problemy Polaków związane z:

  • jakością życia w Polsce
  • naszymi stosunkami z sąsiadami
  • klimatem
  • naszym narodowym charakterem – jacy jesteśmy
  • stereotypem Polaka – jak nas widzą za granicą

Kilka przykładów memów związanych z Polakami

\"\"
\"\"
\"\"

Skojarzenia – jak jesteśmy odbierani przez innych?

Memy często odsłaniają różnego rodzaju stereotypy. Zarówno Polska, jak i my, jej mieszkańcy nie jesteśmy najlepiej postrzegani wśród mieszkańców innych krajów. Obcy jak i my sami, widzimy siebie jako naród, który stale narzeka. Według opinii innych narodów nie jesteśmy także zbyt inteligentni i nie dbamy o czystość. Często przypisuje się nam łatkę pijaka i złodzieja. Panuje przekonanie o naszym zamiłowaniu do takich potraw jak np. bigos czy pierogi. Charakterystyczne w naszym kraju są także kolejki w sklepach. Jednak naszą niewątpliwą zaletą jest to, że jesteśmy gościnni.

Autor: Anna Marciszewicz

Fot. demotywatory.pl, memy.pl, canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *