Laureaci festiwalu „Albertiana” 2024

Albertiana 2024

„Albertiana” to festiwal, jaki nazywamy świętem twórczości teatralno-muzycznej, której wykonawcami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Wydarzenie zainicjowała Anna Dymna. Odbywa się co roku i promuje hasło „sztuka nie zna ograniczeń”.

„Albertiana” otwiera rzeczywistość społeczną na to, co lepsze, czyli świat oparty na zrozumieniu i empatii. Uznaje, że takie święto poruszające nasze serca i wrażliwość to sprawa dużej wagi, jakie trzeba należycie obchodzić, mówić o tym, czym jest życie z niepełnosprawnością i promować twórczość ludzi z niepełnosprawnościami.

W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie…

24 z kolei gala finałowa festiwalu „Albertiana” w tym roku odbyła się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Za swoją aktywność wspierającą osoby z niepełnosprawnością nagrodzono między innymi Adama Małysza. Mistrz skoków narciarskich z Wisły to wybitny sportowiec i działacz na rzecz sportu polskiego. Poznaliśmy jego odsłonę tym razem człowieka wspomagającego tych, jakim mimo wszystko trudniej.

„Trzeba być dobrym jak chleb”

Medal św. Brata Alberta, który zostaje wręczany laureatom festiwalu „Albertiana”, ustanowiono w 1997 roku przez Fundację im. Barat Alberta. Był to święty, polski zakonnik, franciszkanin. Założył zgromadzenie albertynów i albertynek; powstaniec styczniowy, malarz, zasłynął z pomocy biednym i bezdomnym. Po śmierci spoczął na pięknym, krakowskim Cmentarzy Rakowickim.

Brat Albert uazywany jest z atrybutem, którym jest chleb. To symbol jego działalności wśród ubogich oraz dzielenia się żywnością. Nawiązujemy tu wprost do słów Świętego: „Trzeba być dobrym jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić, jeśli jest głodny”. To przykład człowieka dobrego serca szczególnie potrzebny na współczesne czasy.

Laureaci „Albertiana” 2024

8 kwietnia nie tylko Adam Małysz został odznaczony, ale też laureatami tego niewątpliwie wyjątkowego festiwalu „Albertiana” zostali prowadząca stowarzyszenie Czuję Sercem Anna Chojczak, bp Damian Muskus i aktor Krzysztof Globisz oraz jego żona Agnieszka. Serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejne festiwale. Niech twórczość osób z niepełnosprawnościami będzie szeroko promowana, dyskutowana, podziwiana, nagradzana. Niech otwiera nas na świat ludzkich potrzeb, przekazuje wrażliwość i troskę o siebie.

Autor: Katarzyna Lisowska

Fot. Andrzej Banaś/ gazetakrakowska.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *