Seriale emitowane w polskiej telewizji takie jak: „Dynastia”, „Moda na sukces” czy „Beverly Hills, 90210” otworzyły przed polskimi producentami nowe możliwości. W latach 90. powstały pierwsze polskie seriale zwane tasiemcami. Niektóre z nich do dziś możemy oglądać w telewizji lub w Internecie, pomimo zakończenia ich produkcji.
Ulubione seriale polskich widzów
Do najbardziej popularnych i najchętniej oglądanych polskich seriali należą m.in. „Klan” oraz „Rodzina Zastępcza”. Oba seriale zostały wielokrotnie nagrodzone w plebiscycie „Telekamery”.
Klan – krótka historia i fabuła
„Klan” to typowa i jednocześnie najdłuższa telenowela rodzimej produkcji. W 1997 r. Zagościła na stałe w programie pierwszym Telewizji Polskiej, a jego emisja trwa do dnia dzisiejszego. Odcinki archiwalne można oglądać na facebookowej grupie „Staroklaniawka”.
Serial przedstawia losy trzypokoleniowej rodziny Lubiczów mieszkającej na warszawskiej Sadybie. Seniorami rodu byli Maria i Władysław Lubiczowie. Maria prowadziła rodzinną aptekę „Pod Modrzewiem”, jej mąż z kolei pracował jako kurator sądowy ds. nieletnich. Mieli piątkę dzieci, a najstarszą z nich jest córka Elżbieta, która wraz z matką pracuje w przydomowej aptece. Elżbieta jest żoną Jerzego Chojnickiego. Natomiast bratem bliźniakiem Elżbiety jest Paweł – chirurg oraz współwłaściciel warszawskiej kliniki „El-Med”. Zaś jego żona Krystyna jest wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim. Kolejnym dzieckiem Lubiczów jest Monika, właścicielka restauracji „Rosso”. Natomiast drugi syn Władysława i Marii, Ryszard, pracuje jako taksówkarz, a jego żona, Grażyna, jest pielęgniarką w klinice Pawła. Najmłodsza z całej piątki, Dorota, została siostrą zakonną.
W główne role wcielili się:
- Halina Dobrowolska, jako Maria
- Zygmunt Kęstowicz, jako Władysław
- Barbara Bursztynowicz, jako Elżbieta
- Tomasz Stockinger, jako Paweł
- Agnieszka Kotulanka, jako Krystyna
- Piotr Cyrwus, jako Ryszard
- oraz Agnieszka Wosińska, jako Dorota
Klan – motyw muzyczny
Motyw muzyczny serialu od samego początku stanowi piosenka pt. „Życie jest nowelą”, którą do 24. sezonu wykonywał Ryszard Rynkowski. Natomiast od początku 25 sezonu piosenkę śpiewają aktorzy występujący w produkcji: Izabela Trojanowska, Jacek Borkowski, Kaja Paschalska oraz Tomasz Stockinger.
Rodzina Zastępcza – krótka historia i fabuła
Kolejnym bardzo znanym serialem jest „Rodzina Zastępcza”. Jego powtórkowe odcinki możemy oglądać zarówno w aplikacji Polsat Box Go oraz na telewizyjnym kanale Polsat Rodzina. Jest to rodzaj serialu obyczajowo – komediowego. Pierwsze odcinki wyemitowano w roku 1999. Ukazuje się na antenie Telewizji Polsat.
Akcja serialu toczy się w Warszawie i przedstawia perypetie rodziny Kwiatkowskich. Jacek i Ania tworzą tytułową rodzinę zastępczą. Życie codzienne stawia ich przed wyzwaniami związanymi z rozwiązywaniem problemów i dylematów wychowawczych.
W rolach głównych występują m.in.:
- Gabriela Kownacka, jako Anka
- Piotr Fronczewski, jako Jacek
- Monika Mrozowska, jako Majka
- Sergiusz Żymełka, jako Filip
- Aleksander Ihnatowicz, jako Romek,
- Aleksandra Szwed, jako Eliza
- Misheel Jargalsaikhan, jako Zosia
- Jarosław Boberek, jako posterunkowy
- Maryla Rodowicz, jako Ula
W rolach drugoplanowych możemy zobaczyć:
- Joannę Trzepiecińską, jako Alicję Kossoń (serialowa Alutka)
- Tomasza Dedka, jako Andrzeja Kossonia (zdrobniale Jędrula)
- Hannę Śleszyńską, jako Jadzię
Rodzina Zastępcza – motyw muzyczny
Jeśli chodzi o motyw muzyczny w „Rodzinie Zastępczej”, to w czołówce oraz napisach końcowych pojawia się melodia znanego utworu w kompozycji Seweryna Krajewskiego pt. „Tkanina”.
Autor: Anna Marciszewicz